Kamudaki araç saltanatına yeni yılda yenileri ekleniyor!

Kamudaki araç saltanatına yeni yılda yenileri ekleniyor!
19 Ekim 2022 08:59

Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan 2023 yılı bütçe yasa teklifiyle kamu kurum ve kuruluşlarına tam 3 bin 241 adet yeni taşıt satın alınarak araç filosu daha da büyütülecek.

 

 

 

Yeni alınacak araçların 501 tanesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yetki verildi. Sözcü’de yer alan habere göre Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yetkisiyle satın alınacak 501 araçtan sadece 1 adet pick-up kamyonet için bütçe ödenekleri gözetilecek. Ancak geri kalan 500 aracın alımında bütçede belirlenen araç fiyat sınırlamalarının hiçbiri uygulanmayacak. Bu araçların cinsini, markasını, modelini ve fiyatını doğrudan bakanlık belirleyecek. Bu sayede araçların her birine sınır tanımaksızın bütçe kaynaklarından milyonlarca lira ödenecek.

 

 

CUMHURBAŞKANLIĞI FİLOSU

 

 

Önümüzdeki yıl Cumhurbaşkanlığı’nın araç filosuna 20 yeni araç daha katılacak. Satın alınacak araçlardan 10’u binek otomobil, 5’i minibüs 5′ de panel araç olacak. Diyanet İşleri Başkanlığı da seneye 17 otomobil, 2 tane de 17’şer kişilik minibüs satın alacak. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı büyük çoğunluğu ambulans olmak üzere bin 250 adet taşıt alacak. Emniyet Genel Müdürlüğü 575 adet, İçişleri Bakanlığı 19 adet diğer kurum ve kuruluşlar da yüzlerce yeni araç satın alacak.