‘İyi Parti aday çıkarırsa yalnızca CHP kaybetmez’

‘İyi Parti aday çıkarırsa yalnızca CHP kaybetmez’
7 Eylül 2023 08:39

Ve ilk adaylarını açıkladı.

 

İsmail Saymaz/ Sözcü
İyi Parti lideri Akşener, dün Fatih Altaylı’nın Youtube kanalına yaptığı açıklamada, İstanbul ve Ankara dahil, 81 ilde aday çıkaracaklarını söyledi.

Ve ilk adaylarını açıkladı.

İzmir’de Ümit Özlale’yi düşündüklerini anlattı.

Özlale ismi beni şaşırtmadı.

O ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan CHP ile tüm bağların koparılması gerektiğini baştan beri savunuyor.

26 Ağustos’ta, biz Sözcü TV olarak Afyon’da Akşener’in mitingini takip ederken yanımızda Özlale ve Türkkan vardı. Akşener’in seçime ayrı girilmesini ilan ettiği an sevinçle zıplayıp birbirlerine sarıldılar. Bu, İyi Partililerin ortak Ruh hali yansıtıyor.

Dokuz büyükşehir risk altında

İyi Partililerin ‘hür ve müstakil’ olma çabasını anlayabiliyorum. “AK Parti’ye karşı fakat CHP’den de ayrı” olduklarını göstermek istiyorlar.

Ancak bu hamle için yerel seçimi milat olarak görmelerini hatalı buluyorum. Cumhur’un ortak adaylar göstereceği bugünden belliyken, muhalefet ayrışırsa hezimet kaçınılmaz olur.

Ortak adayların 31 Mart 2019’da aldığı oylardan İyi Parti’nin 14 Mayıs 2023’teki oylarını düştüğümüzde akıbetin ne olacağını tahmin edebiliriz. İstanbul, Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Eskişehir, Mersin, Muğla ve Tekirdağ’da belediyeler el değiştirir. İyi Parti’ye ek olarak HDP’nin de aday çıkarması halinde İzmir ve Hatay da risk altına girer.

Akşener, bu kayıptan sorumlu tutulmayı göze almış görünüyor.

İstanbul ve Ankara izah edilemez

Ne var ki…

İstanbul ve Ankara’da aday çıkarmayı kendi seçmenlerine bile izah edemeyeceklerini düşünüyorum.

Çünkü İmamoğlu ve Yavaş, CHP’li olsalar da iki partinin ortak adayıydı. Akşener, iki ismin önce cumhurbaşkanı olmasını istedi. Ardından cumhurbaşkanı yardımcısı olmalarına “Evet” dedi.

Ayrı adaylar çıkardıklarında ben ve çok sayıda kişi şu soruyu yönelteceğiz:

“Ne değişti de 10 ay sonra destek vermiyorsunuz?”

Akşener, doyurucu bir yanıt veremiyor.

İstanbul için Bilge Yılmaz’ın, Ankara’da da Kürşad Zorlu’nun adının geçtiğini geçenlerde yazmıştım. Bu isimler söylentileri yalanlamıştı.

Velev ki aday olsunlar…

İstanbul ve Ankara, CHP ve İyi Parti arasındaki sınır çizgisinin en çok kaybolduğu iki şehir. Bu da büyükşehir belediye başkanlarından kaynaklanıyor. İmamoğlu ve Yavaş’ı iki partinin tabanı çok seviyor ve benimsiyor.

CHP onları aday gösterdiğinde İyi Partililerin oylarını alacaklarını düşünüyorum. Ancak İyi Parti’nin az da olsa alacağı oy İmamoğlu ve Yavaş’a kaybettirecektir.

Akşener kararını açıkladı: Yerel seçimde 81 ilde aday çıkaracağız Akşener kararını açıkladı: Yerel seçimde 81 ilde aday çıkaracağız

Referanduma döner

Mesele yalnızca CHP’nin belediye kaybetmesi olsaydı İYİ Parti’nin gerekçe bulması kolay olabilirdi.

Cumhur bile İstanbul ve Ankara’yı diğer büyükşehirlerden ayrı tutuyor.

En çok da İstanbul’u…

Erdoğan, İstanbul’u kendi hikayesinin başlangıç noktası ve kalesi olarak görüyor. Bu yüzden İmamoğlu’na yönelik öfkesi dinmek bilmiyor.

Cumhur, İstanbul ve Ankara’yı alırsa 14-28 Mayıs’taki zaferini tescilleyecek ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kalıcılaşacak.

Buna karşılık muhalefet İstanbul ve Ankara’yı bir referanduma dönüştürebilir. Mart 2024’te adayların şahsında enflasyon, pahalılık, işsizlik, mutfaktaki yangın, konut sorunu ve faturalar oylanabilir. Muhalefet İstanbul ve Ankara’yı yeniden kazandığı takdirde 2028’deki genel seçimler için ümit yaratacaktır.

28 Mayıs’tan sonra üzerine ölü toprağı serpilen ve motivasyonunu kaybeden muhalif seçmen belki bu sayede değişim umudunu tazeleyebilir.

En kötü senaryo

İyi Parti’nin kararı henüz kesinleşmeden CHP’nin İmamoğlu ve Yavaş’ın adaylığını ilan etmesi gerekirdi.

Aydın’da Özlem Çerçioğlu’nu yeniden aday göstereceklerini açıklayan Kılıçdaroğlu, İstanbul ve Ankara için vakit kaybediyor.

Bir bir.

İkincisi, CHP en kötü senaryoya göre, yani İyi Parti ve HDP aday çıkaracakmış gibi hazırlık yapmalı. Bu ihtimal dikkate alınarak, İmamoğlu ile ilçe belediye başkanları ve partinin ilçe örgütleri arasında uyum sağlanmalı.

Görüyoruz.

İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB’nin etkinliklerine gitmiyor. Kılıçdaroğlu yanlısı Ataşehir, Maltepe ve Bakırköy belediye başkanları ile İmamoğlu arasındaki gerilim sürüyor.

CHP, bu dağınık manzarada seçim kazanamaz.

İmamoğlu ve Yavaş’ın şahsi karizmaları, İstanbul ve Ankara’yı almaya yetmeyebilir.

CHP’liler bilmeli ki…

İyi Partilileri ve milliyetçileri küstürerek, sadece HDP ve TİP’i yanına çekerek, İBB’yi ve Ankara’yı elde tutamazlar. Bu, görünürde ‘solcu’ öneri Erdoğan’ın CHP’yi HDP ile baş başa bırakma ve marjinalleştirme planına su taşır..

İyi Partililer de bilmeli ki…

Kaybeden yalnızca CHP olmaz.

Bütün muhalefet kaybeder.