İstinaf, faili meçhul cinayetler davasında ‘beraat’ ve ‘zaman aşımı’ kararlarını yerinde buldu

İstinaf, faili meçhul cinayetler davasında ‘beraat’ ve ‘zaman aşımı’ kararlarını yerinde buldu
4 Mart 2024 11:17

İstinaf mahkemesi, Ankara’da işlenen 19 faili meçhul cinayete ilişkin görülen davada verilen beraat ve zaman aşımı kararlarını yerinde buldu.

 

 

90’lı yıllarda Ankara’da işlenen 19 faili meçhul cinayete ilişkin aralarında, eski İçişleri Bakanı ve dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, dönemin Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin ve eski MİT yöneticisi, Emekli Albay Korkut Eken’in de yer aldığı 18 sanıklı davada verilen beraat kararları istinaf mahkemesinden geçti.

T24’ün haberine göre mahkeme, Abdulmecit Baskın ve Behçet Cantürk cinayetleri yönünden dosyanın zaman aşımından düşmesine, diğer cinayetler yönünden ise beraat kararının yerinde olduğuna hükmetti.

Kararda, sanık Ayhan Çarkın’ın ifadeleri bu kez ‘çelişkili, tutarsız ve manipülatif’ bulunurken, tanık ifadeleri, beyanlar ve deliller ise ‘duyum, kanaat ve tahmine dayalı’ olarak değerlendirildi.

Karara üyelerden biri 160 sayfa muhalefet şerhi düştü. Dosya Yargıtay’a gidecek.

 

 

2013 yılında görülmeye başlanan davada, daha önce verilen beraat kararı 2021 yılında istinaf mahkemesi tarafından bozulmuş ve sanıklar yeniden yargılanmıştı. Kararda, sanık Ayhan Çarkın’ın beyanlarının yeterince tartışılmadığına dikkat çekilirken, ‘cinayet mermilerinin aidiyetlerinin araştırılması’ istenmişti.

Ağar’ın da aralarında bulunduğu sanıklar hakkında, söz konusu istinaf kararı sonucu yeniden yargılama başlamış, ancak 26 Mayıs 2023 yılında bir kez daha beraat kararı verilmişti. Mahkeme, istinaf mahkemesinin beraat kararını bozmasına rağmen ilk kararında ısrarcı olmuştu. Karar, yeniden istinafa taşınmıştı.