‘İstersek imza toplarız ama amaç üzüm yemek’

‘İstersek imza toplarız ama amaç üzüm yemek’
16 Haziran 2023 09:14

Seçimlerin ardından partide genel başkanı da kapsayacak şekilde “değişim” talebini dile getiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir kez daha bir araya geldi.

 

 

İmamoğlu cephesinde iktidarın bütün dezavantajlarına karşın, seçimin kaybedilmesinin nedeni olarak Kılıçdaroğlu’nun adaylığı görülüyor ve genel başkanlığa devam etmesi halinde yerel seçimlerden de hüsranla çıkılacağı düşünülüyor.

“Siyasi yasak” gerekçesiyle İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığının engellediği, şimdi de aynı gerekçeyle genel başkanlığının engellenmeye çalışıldığı savunuluyor.

İmamoğlu’na yakın kaynaklar, Kılıçdaroğlu’nun İmamoğlu’nun bir dönem daha belediye başkanlığını sürdürmesini istemesini de “İBB’ye aday ol diyenler, şunu gözden kaçırıyor. Şubat ayında siyasi yasak kararı çıktığında İmamoğlu aday olamıyor. İBB’yi bırakma diyenler, dava süreçlerini halledeceklerinin garantisini verebiliyorlar mı?” sözleriyle eleştiriyorlar.

Ekrem İmamoğlu’nun olağanüstü kurultay girişiminde bulunmamasının nedeni olarak ise partide bir ayrışmaya yol açmadan değişimin önünü açma hassasiyeti gösteriliyor.

 

 

BBC Türkçe’ye konuşan İmamoğlu’na yakın kaynaklara göre amaç “bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek”:

 

 

“Eğer istenirse, İmamoğlu’nun hızla olağanüstü kurultay için imza toplama altyapısı var. Ama buna girmeyeceğiz. Bu partiyi dağıtarak bir yere varamayız, amaç partiyi birleştirerek büyütmek.

“Biz kazanabileceğmiz seçimi kaybettik. Şimdi de İmamoğlu belediyesine baksın deniliyor. İmamoğlu belediyesine baktıkça memleket kaybediyor. Tamam İmamoğlu belediyesine baksın, ama ara formüller de bulunabilir.

“İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu’ndan başka aday olacak isim yok mu, çıksın bir başkası genel başkan olsun. CHP’de bir yeniden yapılanma olacaksa, bu büyütmeye yönelik bir hamle olsun isteriz.”