İşte Kılıçdaroğlu’nun ‘gizli prensi’

İşte Kılıçdaroğlu’nun ‘gizli prensi’
8 Eylül 2023 07:10

Başlığın yanıtı doğal olarak yazının sonunda.

 

 

Engin Balım / VeryansınTV

 

 

 

Önce büyük kurultay öncesi kulis bilgileri verelim.

Ağır seçim yenilgisi sonrası CHP’de sular durulmuyor. Kurultay hesaplaşmasına doğru, il kongreleri için son viraja girildi.

Bir yanda Genel Merkez gücü ile Kemal Kılıçdaroğlu, öte tarafta ise İstanbul Belediyesi’nin imkanları ile ‘Zoom’cular olarak adlandırılan değişim talep edenler…

Aslında birbirlerinden pek farkları yok, çünkü kendilerini değişimci ilan eden ekibin tamamı, Kılıçdaroğlu’nun son 13 senedir CHP’yi birlikte yönettiği, MYK’da yer alan isimler.

200’e yakın kurultay delegesi ile İstanbul’un ardından Ankara 72 delege ile ikinci önem sırasında. Milletvekilleri, PM üyeleri ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri, 1200 seçilecek kurultay delegesine, ek olarak doğal delege sıfatıyla kurultayda oy kullanabilme haklarına sahipler.

 

 

 

KILIÇDAROĞLU’NUN ANKARA’DAKİ OTORİTESİ SARSILDI
Herkesin gözü kulağı İstanbul İl kongresindeyken, en büyük güç mücadelesinin kıran kırana Başkent’te yaşandığını öğrendim.

İlçe kongrelerinde, Ankara genelinde Genel Başkan taraftarları zaferle ayrıldığı için, Ankara delegasyonuna kesin nazarıyla bakılıyordu. Ancak evdeki hesap adeta çarşıya uymadı.

Kılıçdaroğlu’nun kendi destekçileri üzerindeki ‘otoritesi’ Ankara’da bile sarsılmış durumda. Mevcut İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, havlu atıp aday olmadı.

Kılıçdaroğlu da aday olarak, kendisine isim soranlara uzun süredir Ümit Erkol’u öneriyor. Oğuz Kaan Salıcı, eski Çankaya İlçe Başkanı Mehmet Perçin, Levent Karaoğlan, Ankara milletvekilleri Aliye Ersever ve Engin Özkoç’a yakın olan Okan Konuralp’in açıktan desteklediği Erkol, 10 Aralık hareketinden geliyor. Önceki senelerde genel merkeze sert eleştirilerden dolayı 2 sene disiplin cezası ile uzaklaştırma almış bir kişi.

 

 

Ancak Erkol’a Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın, açıktan şerh koyarak, ‘partiyi 10 Aralıkçılara teslim ettirmem’ diye her yerde, meydan okuduğu belirtiliyor. Bu arada CHP örgütlerden sorumlu genel Başkan Yardımcılığı görevinden alınan Salıcı’nın da, Çevre Sokak’ta bulunan eski CHP genel merkez binasında, Özkoç ile birlikte örgütlerle ilgili çalışma yürüttükleri bir başka önemli bilgi!

Fethi Yaşar da Ankara’daki zoomcu grubun desteklediği, Ardahan Göleli Sercan Çığğın’a destek vermeye başlamış. Çığğın eski Ankara il Gençlik Kolları Başkanı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanvekiliydi. Geçtiğimiz günlerde Mansur Yavaş’a giderek istifasını verdi. Ankara milletvekilleri; Tekin Bingöl, Gamze Taşçıer Şengel, Umut Akdoğan ve İstanbul milletvekili Gökhan Günaydın’ın (Ankara siyasetinden yetişmedir) desteğini aldığı belirtilen Çığğın, aşağıda paylaştığım fotoğrafta en soldaki kişi:

Adsiz-e1694073597397

Not: İzmir İl başkanı Şenol Aslanoğlu ve İzbeton A.Ş.’nin başındaki Heval Savaş Kaya da Çığğın’a destek için genel merkezde çok ciddi çalışma yapıyorlarmış. Bu bilgiyi, delege savaşlarının büyüklüğünü anlamanız için veriyorum.

 

 

ALEVİ ADAY KRİZİ
Şimdi geliyoruz asıl mevzuya; yeniden Çankaya İlçe Başkanı seçilen, Sivas Divriğili Fahri Yıldırım, Genel Merkez’den Kılıçdaroğlu ile görüşmek için defalarca randevu talep ediyor. Kendisine geri dönüş yapılmayınca da, atlıyor arabaya soluğu genel merkezde alıyor. 12. katta ortam biraz geriliyor, saatlerce bekliyor ama CHP’nin en önemli ilçesi olan Çankaya’nın ilçe başkanı Kılıçdaroğlu ile görüştürülmüyor!

Yıldırım’ın da Ankara il başkanı olmak istediği ama genel merkezdeki yöneticilerin ise ‘Genel Başkan ben Aleviyim, Çankaya ilçe başkanı Alevi, Ankara’da Alevi il başkanı istemiyorum. Seçimde Anadolu’da sürekli, CHP Alevi partisine döndü diye propaganda yaptılar’ diye gerekçe ile itiraz ettiklerini öğrendim.

 

 

Ancak kulisler ilginç; Kılıçdaroğlu’nun Alevi aday istemiyorum diye altını çizmesine rağmen, Ankara’da toplanan CHP örgütlerinde söz sahibi Alevi isimler, aday çıkartma kararı alıyorlar. Malum mevcut adaylar, Çığğın ve Erkol Alevi olmayınca, Ankara’da 3. sürpriz bir aday çıkması kartların yeniden dağılmasına yol açabilir. Aynı gelişme Nisan 2012’de yine Kılıçdaorğlu’nun ‘Ankara’da Alevi başkan istemiyorum’ diyerek Karadenizli Zeki Alçın’ı aday göstermesi ve Sivas Divriğili Necati Yılmaz’ın da rest çekerek aday olması üzerine yaşanmıştı. Levent Gök’ün divan başkanı olduğu kongre oldukça gergin geçmişti.

Yine kulislerden edindiğim bilgilere göre, Ankara’daki bu isimler, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ile de görüşmüşler. Keçiören İlçe üyesi ve Pir Sultan Abdal Derneği eski yöneticisi Hasan Yağız ‘ın adaylığı konusunda isim birliğine gitmişler. Yaşar reddetmemiş, düşüneceğini belirtmiş.

 

 

Tabi bu durumda; ya Çığğın adaylıktan çekilecek, ya da Kılıçdaroğlu Erkol yerine başka bir aday çıkartacak. Tüm bu pazarlıkların, çıkan tavşan adayların nedeni ise 72 dilimden oluşan Ankara Kurultay delegesi pastasından pay kapmak olduğunun altını çizmek lazım.

 

 

Peki Çankaya Belediye Başkanı Tuncelili Alper Taşdelen ne yapıyor?

 

 

Öncelikle makamında gözü olduğunu düşündüğü Fahri Yıldırım’a pek güvenmiyormuş. Yaşar’dan da çekindiği belirtiliyor, şimdilik Kılıçdaroğlu’na yakın görünüp, bir yandan da değişimcilerin nabzını tutuyormuş. Salıcı ile de yakın temasta olduğu belirtiliyor.

Yine İstanbul’da da Genel Merkez ve İmamoğlucular arasında ikili bir yarış beklenirken, eski il başkanı Cemal Canbolat’ın delegasyonda hiç azımsanmayacak bir güce kavuştuğu ve 3. bir isim olarak İstanbul’a talep olduğu aktarıldı.

 

 

Anlayacağınız CHP’de sular ciddi ciddi ısınıyor.

Yazıyı bitirirken en önemli bilgiyi sona sakladım. Şimdilik kısa keseceğim, detayları Erdem Atay ile Salı günü yaptığımız canlı yayında paylaşacağım.

Kılıçdaroğlu’nun koltuğu bırakmayı düşündüğü isim, herkesin konuştuğu gibi Taşdelen falan değilmiş.
Kemal Bey’in hedefi yerel seçimlere kadar kalıp, makamını Genel Başkan Yardımcısı Yunus Emre’ye bırakmak yönündeymiş.

Birlikte ABD, İngiltere, Almanya’ya yanında götürüp özel görüşmelerde, yurt dışındaki isimlerle de tanıştırdığı Emre, Deniz Baykal ‘ın son Gençlik Kolları Genel Başkanı.

Kurultay’a kadar yeni parti programı ve demokratik bir tüzük hazırlattırdığı ekibin başına geçen Emre’yi Kılıçdaroğlu’nun, partiye demokrasi ve özgürlük getiren genç bir isim olarak sunup pazarlayacağını öğrendim.

Dikkatinizi çekerim, Ahmet Akın, Zeynel Emre, Faik Öztrak, Engin Özkoç gibi Kemal Bey’in etrafındaki herkes, muhaliflerle atışıyor ama Yunus Emre kimseyle hiçbir polemiğe girmiyor.

Bizzat Kılıçdaroğlu, Emre’ye nasihat etmiş.

Şimdilik bu kadar…