İstanbul’da sürpriz İmamoğlu buluşması!

İstanbul’da sürpriz İmamoğlu buluşması!
11 Temmuz 2023 11:22

CHP’deki ‘değişim’ tartışmaları olağan kurultay sürecinin gölgesinde devam ederken, CHP’den ağır topların, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Erkem İmamoğlu ile görüştüğü kulislerde konuşuluyor.

 

Candan Yıldız/T24

 

 

Geçen hafta olduğu belirtilen sürpriz buluşmadaki isimlerin CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay, Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, ve CHP Grup Başkanı Özgür Özel olduğu belirtiliyor.
Özgür Özel’e iddiayı hem doğrudan hem de Genel Merkez üzerinden sordum. Bana gelen bilgiye göre Özel, özel bir görüşmenin olmadığı ama konumları, görevleri gereği ara ara görüştükleri söylemiş.

Ancak ayrı ayrı üç kaynak görüşmenin olduğunu söyledi.

Kaynaklarım Altay, Tezcan ve Özel’in İmamoğlu ile birlikte hareket edeceğini savundu.

İstanbul seçiminin dördüncü yıldönümünde Harbiye Açıkhava’daki ‘Demokrasi Şenliği’ne Özgür Özel de katılan isimler arasındaydı. Hatırlatayım Kemal Kılıçdaroğlu bu etkinliğe katılmamıştı.

Sürpriz buluşmanın olağanüstü kurultay için olup olmadığı belli değil. Çünkü ‘değişim’ isteyenler yerel seçimler öncesi partideki değişimin daha erken olması gerektiğini savunuyor.

CHP tüzüğüne göre olağanüstü kurultayın toplanması için kurultay delege sayısının beşte birinin noterle onayı gerekiyor. O da 250 civarında bir oy demek. Ama bu kurultayın seçimli olabilmesi için kurultay üye sayısının salt çoğunluğu imza vermek zorunda ki o da 625 civarında imza demek.

Ekrem İmamoğlu her fırsatta değişimin öncülüğünü yapacağını söyledi. Ancak kurultayda aday olup olmayacağı yönündeki sorulara hiçbir zaman net yanıt vermedi. Bu arada İmamoğlu ve ekibinin kurduğu iktidaricindegisim.org sitesi de kongre sürecinde İmamoğlu’nun etkin olacağının bir göstergesi. İmamoğlu zaten 4 yıllık icraat toplantısında ‘değişimin liderliğine aday’ olduğunu ifade etmişti.

CHP olağan kurultay öncesi il kongrelerini yapacak. Ekim ayında ilk kongrelerinin tamamlanması hedefleniyor.