İstanbul’da özel okul fiyatları 1 milyon TL’yi aştı

İstanbul’da özel okul fiyatları 1 milyon TL’yi aştı
15 Mayıs 2024 08:55

İstanbul’da bazı özel okulların fiyatları yemek ve servis ücretleriyle birlikte 1 buçuk milyon TL’yi buluyor.

 

 

Yemek ve servis ücretleriyle birlikte İstanbul’daki kimi özel okulun 2024-2025 eğitim-öğretim yılı için talep ettiği ücret neredeyse 1 buçuk milyon TL’yi buluyor. Bu okullar arasında liselere geçiş sistemiyle (LGS) girilebilen ve yüksek başarı puanı isteyen özel okullar da var.

VOA’dan Aslı Aral’a konuşan Eğitim-İş Sendikası Genel Sekreteri Cengiz Sarıyer, özel okulların yeni yıl zam oranlarının MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde açıkça anlatıldığını ve geçen yılın yurtiçi ÜFE ile TÜFE ortalamasının üzerine yüzde 5 zam eklenmesiyle belirlendiğini, buna göre de artış oranının yaklaşık yüzde 60 olduğunu belirtti.

 

 

Ancak özel okullardaki fiyat artışının yüzde 60’ın çok üzerinde olduğunun görüldüğünü söyleyen Sarıyer, bakanlığın ve Türkiye Özel Okullar Derneği’nin bu artıştaki nedeni yüksek enflasyonla açıkladığını kaydetti.

Eğitim – Sen’in eski başkanı eğitimci ve yazar Prof. Dr. Nejla Kurul ise “Yüksek fiyatlı özel okullar bir yandan velilerin bütçelerini zora sokarken, diğer yandan ne denli nitelikli bir eğitim verdiklerini de ortaya koyamaz haldeler” diye konuştu.

Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Öztürk ise son yıllarda enflasyon oranının çok altında yapılan zamların, özel okulları zorda bıraktığını, asgari ücretlerde yapılan zamların öğretmenlere verilen ücretleri arttırdığına da dikkat çekti.