İstanbul’da emekli olmak: Yüzde 28’i çalışmaya devam ediyor

İstanbul’da emekli olmak: Yüzde 28’i çalışmaya devam ediyor
28 Mayıs 2024 11:40

İstanbul Planlama Ajansı (İPA) İstanbul’da yaşayan emeklilerin yaşam koşullarını ve emekli hanelerinin durumunu gösteren raporunu yayımladı. İPA’nın araştırmasına göre İstanbul’da her altı haneden biri sadece emekli aylığıyla yaşıyor.

 

 
Araştırmaya göre İstanbul’da aktif çalışan olmayan ve sadece emekli aylığı ile geçinen 811.040 hanenin olduğu ölçüldü. Sadece emekli aylığı ile geçinen hane oranı ise tüm haneler içerisinde %16,8 olarak hesaplandı. Her 10 haneden 1’inin ise en düşük emekli aylığı ile geçinen emekli haneler olduğu görüldü.

İstanbul’da yaşlılık veya emeklilik aylığına hak kazanmış vatandaşların %28,4’ünün resmi olarak çalışmaya devam ettiği görüldü.

 

Türkiye ve İstanbul’da EYT’den faydalanan her iki kişiden biri resmi olarak çalışmaya devam etmeye karar verdi

İstanbul Planlama Ajansı’nın SGK verileri üzerinden hesaplamalarına göre İstanbul’da 2023 yılında 507 bin 574 kişi EYT Kanunundan faydalandı.

Bunların %52,2’si ise resmi olarak çalışmaya devam etti. Türkiye’de EYT Kanunundan faydalanan emeklilerin resmi olarak çalışmaya devam etme oranının ise %47,9’da kaldığı görüldü.

 

 
En düşük emekli maaşı asgari ücretin neredeyse yarısı seviyesinde kaldı

 

 

2010 yılında asgari ücretten daha fazla olan en düşük emekli aylığının, geçtiğimiz 15 sene içerisinde bir asgari ücretin neredeyse yarısına denk geldiği görüldü. 2010 yılında 680,3 TL olan en düşük emekli aylığı 2024 yılında 10.000 TL olurken asgari ücret 587,85 TL’den 17.002 TL’ye yükseldi.

 
İstanbul’da Emekli Maaşıyla Geçinen Beş Haneden Biri Kiracı

 

 

Emekli olduğunu ve hanede çalışan olmadığını söyleyen emekli hanelerin mülkiyet durumuna bakıldığında bu hanelerin %18,3’ünün kiracı olduğu görüldü. İstanbul’da sadece emekli maaşıyla geçinen toplam kiracı hane sayısı ise 148.420 olarak belirlendi.

 
Emekli Hanelerin Yaşam Maliyeti

 

İstanbul’da kiracı olan iki kişilik emekli hanesinin ortalama yaşam maliyeti Nisan ayında 24.991 TL oldu.

 
İstanbullu emeklilerin kredi kartı borçlarının tamamını ödemeyi tercih ettiği görüldü

 

 

Kredi kartı kullanan İstanbullu emeklilerin kredi kartı borçlarını tamamen ödemeye, İstanbul ortalamasına göre daha fazla dikkat ettiği görüldü. Bu oran İstanbul ortalamasında %47 iken emekliler içerisinde ise %59,5 oldu. İstanbullu emeklilerin %5,8’inin ise kredi kartı borcunu hiç ödeyemediği anlaşıldı.