İmamoğlu’na taşlı saldırı davası: Tüm sanıklar hakkında ceza istendi

İmamoğlu’na taşlı saldırı davası: Tüm sanıklar hakkında ceza istendi
24 Haziran 2024 11:21

Ekrem İmamoğlu’na Erzurum mitinginde yapılan taşlı saldırıyla ilgili mütalaasını veren savcı, tüm sanıkların ayrı ayrı cezalandırılmasını istedi.

 

 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik Erzurum mitinginde gerçekleştirilen taşlı saldırıyla ilgili açılan kamu davasının görülmesine devam edildi.

 

 

28 SANIK YARGILANIYOR

 

 
Erzurum 7. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya müşteki avukatları ile bazı sanıklar katıldı. Gazete Duvar’dan Emrullah Bayrak’ın haberine göre Ekrem İmamoğlu’nun avukatı Mustafa Aşık, müvekkilinin daha Erzurum’a gelmeden aleyhine pankartlar asıldığını söyledi. Belirli grupların toplandığını ve yürüyüş yapıldığını anlatan Aşık, şöyle devam etti: “Kamuoyunu yönlendirme gücüne sahip bazı kişiler tarafından sosyal medya üzerinden paylaşımlar yapıldı. Saldırı, sosyal medya üzerinden saldırıya geçenler tarafından canlı yayınlanmıştır. Sanıklar olay yerine tesadüfen geldiğini söylemiştir. Ancak bu savunmalar dosyadaki deliller ile çelişmektedir. Olayın organize olduğu konusunda şüphelerimiz vardır. Bunun araştırılmasını talep ediyoruz.”

 

 
Müşteki avukatlarından Kemal Polat ise sanıkların tesadüfen bir araya gelmediğini belirterek olası kast ile saldırının gerçekleştiğini vurguladı. Saldırıda amaç ve eylem birlikteliği olduğunu dile getiren Polat, bu yönde sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Taşlı saldırıya ilişkin 28 sanığın yargılandığı davada cumhuriyet savcısı da esas hakkındaki mütalaasını sundu. Hazırladığı iddianame doğrultusunda sanıkların tümünün cezalandırılmasını talep eden savcı, yaşananların örgütlü olmadığını savundu.

İddianamede Barış S., Cengiz E., Şenol Ç., Abdulhakim U. ve Murat A. hakkında “silahla kasten yaralamaya teşebbüs” suçundan 1 yıl 6 aydan 4 yıl 6 aya kadar hapis;

Ahmet K., Doğukan K., Enes Y., Emrah T., Abdullah A., Dursun P., Ferdi S., Furkan K., Muhammed Haktan S., Muhammet Emin Ö., Oğuzhan U., Osman K., Ömür K., Serhat K., Serhat M., Soner H., Vefa Ö., Yakup Emre A., Muhammed Ç., Muhammed K., Muhammed Akif K. ve Yunus Emre D. hakkında “silahla kasten yaralamaya teşebbüs” ile “silahla basit yaralamaya teşebbüs” suçlarından 2 yıl 9 aydan 8 yıl 3 aya kadar hapis cezası talep ediliyor.

Erzurum 7. Asliye Ceza Mahkemesi, mütalaaya karşı savunma yapmaları için müşteki ve sanık avukatlarına süre verdi.

Duruşma, 17 Temmuz 2024 tarihine ertelendi.