‘İller arası geçiş mutlaka sınırlandırılmalı’

‘İller arası geçiş mutlaka sınırlandırılmalı’
3 Mart 2021 10:11

Vaka sayılarına göre illerde coronavirüs tedbirleri esnetildi. Ancak şehirler arası seyahat yasağı yok. Uzmanlar “İller arası geçiş mutlaka sınırlandırılmalıdır” diyor

 

Fotoğraf: © AP Photo / Emrah Gurel

 

Türkiye genelinde vaka sayılarına göre bölge bölge kontrollü normalleşme dün resmen başladı. Yeni tedbirler düşük (mavi), orta (sarı), yüksek (turuncu) ve çok yüksek (kırmızı) riskli illere göre alındı. Düşük ve orta riskli illerde kısıtlama esnetildi. Kısıtlamaların esnemesi ile birlikte şehirler arası yasağın gelmesi yönünde uzmanlardan uyarı geldi. Çünkü aylardır evinde kapalı kalan vatandaşlar rehavete kapılıp seyahat edebilir. Hatta bu kişiler virüs taşıyorsa, yüksek riskli ilden çevresindeki daha az riskli illere gidebilir. Böylece virüs bir anda yayılarak harita değişebilir.

VAKA SAYISINA GÖRE TÜRKİYE RİSK HARİTASI

204007183-risk-haritasi

KISITLAMA OLMALI

Bu konuda uzmanlar şöyle diyor: “Kırmızı bölgelerde ciddi karantina önlemlerinin alınması gerekiyor. İller arasındaki geçişin mutlaka sınırlandırılması gerekiyor. Örneğin Trabzon’dan kalkan bir kişi nasılsa düşük risk var diyerek başka bir bölgeye gitmemeli; gidecekse de ya HES kodu uygulamasıyla ya da başka bir kontrol mekanizması ile bunun yapılması gerekiyor.” Öte yandan İçişleri Bakanlığı’nca dün yayınlanan genelgede ise seyahat kısıtlamasının 2 hafta sonra gündeme alınacağı açıklandı.