‘İlk kez dostlarıyla paylaştı: Kıl payı kaybediyoruz’

‘İlk kez dostlarıyla paylaştı: Kıl payı kaybediyoruz’
15 Mayıs 2022 10:58

Seçimlere yaklaşık 1 yıl kala AK Parti’yi korku bastı. Kulislere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski ve samimi arkadaşlarına “kıl payı kaybediyoruz” şeklindeki sözleri bomba gibi düştü.

 

Fotoğraf: Reuters

 

 

Gazeteci Sedat Bozkurt, 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 1 yıl kala siyaset gündemindeki son gelişmeleri değerlendirdi. Bozkurt, Cumhur İttifakı’nın adayı olarak seçimlerde Millet İttifakı’nın adayına karşı yarışacak olan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez kaybetmekten söz ettiğini söyledi.

Erdoğan’ın Ramazan ayı boyunca eski ve samimi arkadaşlarıyla beraber iftar yaptığını belirten Bozkurt, “Bu sohbetler samimi ortamda geçti. Çünkü pek çoğunun siyasetle ya da ticaretle doğrudan ilgisi yoktu. Konu dönüp dolaşıp önümüzdeki seçimlere geldi. Ve Erdoğan ilk kez bu dostlarıyla paylaştı; ‘ TBMM’de çoğunluğu kıl payı kaybediyoruz ama Cumhurbaşkanlığını kazanma ihtimalimiz sürüyor.’ ifadelerini kullandı.

Bozkurt Kısa Dalga‘da yayımlanan yazısını şu şekilde sürdürdü:

“Bu konuda detaylara girilmedi çünkü sohbetler politik bir hat üzerinden yürümüyordu. Ama bu açıklamalar çok önemliydi. İlk kez Erdoğan geleceğe dönük olumsuz bir tablo çiziyordu, kaybetmekten söz ediyordu.

 

 

‘KARŞISINA ADAY OLARAK ÇIKACAK İSİMLER İÇİN NELER YAPILACAĞINA İLİŞKİN ÇALIŞMALAR DA MASASINDA’

 
Aslında Erdoğan elindeki verilerle geleceğe dönük planlar yapmaya çoktan başlamıştı. Bugünün meselelerinden kopukluğunun bir nedeni de belki buydu. Masasında anketler üzerinden yapılan çalışmalarda karşısına aday olarak çıkacak isimler için neler yapılacağına ilişkin çalışmalar da bulunuyor.

Örneğin ‘Kılıçdaroğlu aday olursa, Saadet, Deva ve Gelecek ile İyi Parti’nin tabanı ona oy verir mi ya da ne yaparsak vermez?’ bir tartışma başlığı. Aynısı Mansur Yavaş ve İmamoğlu üzerinden de yapılıyor. Yani Erdoğan ‘nasıl bir kez daha kazanır?’ kısmı geçilmiş galiba, oradan çok umutlu değiller, karşısındaki aday ‘nasıl kazanamaz’ı çalışıyorlar.

 

 

‘KAFASINDAKİ YENİ SİSTEM KURGUSUNU ÇÖZMEK KOLAYLAŞIYOR’

 
Burada Erdoğan ve siyasetini biraz anladıysak kafasındaki yeni sistem kurgusunu çözmek de kolaylaşıyor. Cumhurbaşkanı seçilirse ve TBMM’de çoğunluğu kaybederse neler yapacağı muhtemelen kafasında şekilleniyor. Bunun ipuçlarını görüyoruz.

 

 

‘TBMM’DE ÇOĞUNLUĞU KAYBEDERSE GRUP TOPLANTILARINI SARAY’DA YAPMAMA İHTİMALİ DE YOK DEĞİL’

 
TBMM’yi uzun zamandır devre dışı bırakarak işlevsiz hale getirdi. Tarihinde ilk kez gündemsizlik nedeniyle tatile girdi TBMM. 23 Nisan’da da kuruluş yıl dönümü bile kutlanmıyor. AKP’nin TBMM’de yaptığı grup toplantıları da 45 günde bire düştü. Bu yıl 3 kez toplandı ve dördüncüsü önümüzdeki hafta gerçekleşecek. TBMM’de çoğunluğu kaybederse grup toplantılarını sarayda yapma ihtimali de yok değil.”