‘İliç’teki siyanür sızıntısının adı yok’

‘İliç’teki siyanür sızıntısının adı yok’
26 Eylül 2022 10:37

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, İliç’teki altın madeni ocağında siyanür sızıntısı gerekçesiyle faaliyetleri durdurulan Anagold Madencilik’in yeniden faaliyete geçmesini eleştirdi.

 

Fotoğraf: Ferit Demir

 

Şirketin yaptığı açıklamada Bakanlık gözetiminde gerçekleştirilen iyileştirme ile kontrol sisteminin öncekine göre daha hassas hale getirildiğinin belirtildiğine dikkati çeken Toker, “Anagold Madencilik’in işlettiği tesiste ortaya çıkan şeyin sıradan bir ‘olay’ değil, ‘siyanür içerikli solüsyon taşıyan boru hatlarındaki arıza’ olduğunu anlıyoruz” dedi.
Toker şöyle devam etti:

“Bu vurguyu neden yaptığımıza gelince… Anagold Madencilik, SSR Mining (Madencilik) ile Lidya Madencilik ortaklığından oluşuyor. (SSR Mining Kanada merkezli, hisseleri yabancı borsalarda işlem gören bir şirket.) Gerek Anagold, gerekse SSR Mining geçen hafta, İliç madeninin yeniden faaliyet geçmesiyle ilgili açıklamalarında siyanür sızıntısı ifadesine yer vermedi. Onun yerine, ne olduğu anlaşılmayan bir ‘olay’ ve ‘döküntü’ kelimeleri kullanıldı. SSR Mining’in İngilizce açıklamasında ise ‘planlı bakımın hızlandırıldığından’ söz ediliyor. Sanki böyle bir çevre felaketi olmamış, ‘planlı bakım’ denilen yenileme bu kaza nedeniyle yapılmamış gibi. Sonuç olarak: Bir madenden doğal çevreye siyanürlü sıvı dökülmesi çok katmanlı ciddi bir sorundur. Kelimeler gerçeğin üstünü örtme amaçlı kullanılmamalı.”

Yazının tamamını okumak için tıklayın.