Ilgım Apartmanı’nda 85 kişi ölmüştü: İddianame hala hazır değil

Ilgım Apartmanı’nda 85 kişi ölmüştü: İddianame hala hazır değil
20 Mayıs 2024 08:49

85 kişiye öldüğü apartmanla ilgili 15 aydır iddianame hazırlanmadı. Ilgım Apartmanı’yla ilgili hazırlanan ilk bilirkişi raporu sonrası gözaltına alınan şüpheliler serbest bırakıldı. Aileler, “Sorumlular cezalandırılsın istiyoruz” dedi.

 

Fotoğraf: Temsili/ Reuters

 

 

Maraş merkezli depremlerde Antakya’da yıkılına ve 85 kişinin öldüğü 3 yıllık Ilgım Apartmanı’yla ilgili henüz iddianamenin hazırlanmadığı ve tutuklu sanığın olmadığı belirtildi. Binada annesi, babası ve kardeşini kaybeden Dr. Mehmet Zübeyr Eğilmez, “kaçmaya çalışırken yakalanan şüpheliler serbest kaldı” dedi.

Hatay’da da yıkılan ve 65 kişinin öldüğü, bir çocuğun kayıp olduğu Fuat Koku Sitesi için hala dava açılmadığı öğrenildi.

Cumhuriyet’te yer alan Çağdaş Bayraktar’ın haberine göre depremin üzerinden 15 ay geçmesine karşın Ilgım Apartmanı’na ilişkin iddianame bile tamamlanamadı. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden (KTÜ) gelen ilk bilirkişi raporu sonrası müteahhit ve yapı denetim sorumlusu serbest bırakıldı. Yaklaşık 6 aydır yeni bilirkişi raporu bekleniyor. Kayıp yakınları bu duruma tepki gösterdi.

 

 

‘İTİRAZIMIZ ÜZERİNE YENİ RAPOR İSTENDİ’

 

 

Binada annesi, babası ve kardeşini kaybeden Dr. Mehmet Zübeyr Eğilmez, “İlk bilirkişi raporu ‘Suçlu deprem, müteahhit ne yapsın’ minvalinde skandal bir yorumda bulundu” dedi. Eğilmez, “Bu raporla, kaçmaya çalışırken yakalanan şüpheliler serbest kaldı. Üstelik bu raporda zemin etüdü yok. Kolon yerine de kiriş inceleyip sonuç çıkarmışlar. İtirazımız üzerine yeni rapor istendi. Aylardır o rapor da gelmedi” ifadelerini kullandı.

Geç gelen adaletin adalet olmayacağına dikkat çeken Eğilmez, sözlerine şöyle devam etti: “Etrafımızdaki 20 yıllık binalar ayaktayken bizim binamız sevdiklerimize mezar oldu. Sürecin hızlanmasını, asli kusurluların tutuklu yargılanmasını ve tüm sorumluların hak ettikleri cezaları almasını istiyoruz. Eğer bugün sorumluların ceza almasına uğraşmaz isek yarın olacak depremlerde vefat edecek tüm vatandaşların kanı ellerimizdedir.”

BirGün’den İsmal Arı’nın haberine göre de depremde Hatay’da yıkılan ve 65 kişinin öldüğü, bir çocuğun kayıp olduğu Fuat Koku Sitesi için dava hala açılmadı. Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ayrı ayrı olarak Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne iki blok için hazırlattığı raporda kalitesiz malzeme kullanıldığı ve belediyenin de kusurlu olduğu belirtildi.