İhsan Eliaçık'tan Ergenekon Davası yorumu: Keser döner sap döner

İhsan Eliaçık'tan Ergenekon Davası yorumu: Keser döner sap döner
6 Ağustos 2013 10:45

İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, Ergenekon Davası’nda verilen cezalara sert çıktı.

Gazetecilere verilen ömür boyu hapis cezasının vicdanen açıklanacak bir yanı olmadığını söyleyen Eliaçık, “Şu ana kadar yattıklarına sayılıp serbest bırakılmaları gerekiyordu. Adaletli ve vicdanlı hüküm bana göre budur” dedi.

Türkiye yakın tarihinin en önemli ve en tartışmalı davası olarak görülen Ergenekon Davası’nda karar dün açıklandı. Mahkeme 21 kişi hakkında beraat kararı verdi. Bedrettin Dalan’ın da aralarında bulunduğu firari sanıkların dosyası ayrıldı. Süleyman Esen ve Salih Kunter”le beraber 21 kişi beraat etti.

İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, Samsun’un Atakum ilçesinde düzenlenen ‘Yeryüzü İftarı ve Halk Forumu’nda konuştu.

Konuşmasında Ergenekon Davası’na da değinen Eliaçık, verilen kararlar için, “adaletsiz, insafsız ve vicdansızdır” değerlendirmesinde bulundu.

“Darbe teşebbüsü diye yargılanan insanların bugün Silivri’de açıklanan cezalar benim görüşüme göre, adaletsiz, insafsız ve vicdansızdır” diyen Eliaçık, darbeye sonuna kadar karşı olduğunu, 12 Eylül ve 28 Şubat’ta darbe mahkemelerinde yargılandığını, darbeye karşı mücadele verdiğini söyledi.

SERBEST BIRAKILMALARI GEREKİYOR

Buna rağmen herkesin adaletli yargılanma hakkına sahip olduğunu belirten Eliaçık, şunları söyledi: “Bir gazeteciye ömür boyu ceza vermenin vicdanen açıklanacak bir tarafı yoktur. Fiziki zarar vermemiş, kafasından bir şey geçirmiş, biriyle telefon görüşmesi yapmış, bunların hiç birisine ceza vermeye gerek yoktur. Şu ana kadar yattıklarına sayılıp serbest bırakılmaları gerekiyordu. Adaletli ve vicdanlı hüküm bana göre budur.”

Ergenekon Davası’nı siyasi bir dava olarak değerlendiren Eliaçık, “Bizim Kayseri’de bir laf vardır: Keser döner sap döner bir gün olur hesap döner. Dolayısıyla insanları bu şekilde vicdanları kanatmanın bir anlamı yoktur. Siz barış süreci yapmak istiyorsunuz, Abdullah Öcalan’ı 3. aşamada nasıl serbest bırakırız, genel af çıkarırız,  30 bin kişinin ölümüne neden olan bu süreci düşünürken öbür taraftan İlker Paşa’ya ömür boyu hapis cezası veriyorsunuz. Bu ikisini bağdaştıramazsınız. Bu vicdanlara sığmaz. Böyle bir aşamada bu ceza fazla olmuştur” diye konuştu.

İşte o görüntüler:

odatv