‘İhracatta sıkıntı büyük’

‘İhracatta sıkıntı büyük’
19 Mayıs 2024 06:55

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, “Genel olarak neredeyse tüm sektörlerimizin ihracatta zorlandığı bir dönemden geçiyoruz. Özellikle hazır giyim ve tekstil gibi emek yoğun sektörlerde sıkıntı büyük” dedi.

 

Reuters
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, neredeyse tüm sektörlerin ihracatta zorlandığı bir dönemden geçildiğini ve özellikle hazır giyim ve tekstil gibi emek yoğun sektörlerde büyük sıkıntı olduğunu söyledi.

Gültepe, sıkıntının nedenlerinden birinin küresel pazarlardaki daralma olduğunu, ancak asıl sorunun yüksek maliyet artışlarından kaynaklandığını ifade etti.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) dün akşamki ödül töreninde konuşan Gültepe, “Genel olarak neredeyse tüm sektörlerimizin ihracatta zorlandığı bir dönemden geçiyoruz. Özellikle hazır giyim ve tekstil gibi emek yoğun sektörlerde sıkıntı büyük” dedi.

 

 

‘MALİYETLERLE KUR PARELEL HAREKET ETMELİ’

 
Maliyet artışları ile kurun paralel gitmemesinin ihracatçı açısından büyük sıkıntı yarattığını vurgulayan Gültepe, “Avrupa’dan daha pahalı bir ülke haline geldik. Özellikle emek yoğun sektörlerimizde rekabet gücümüzü büyük ölçüde kaybettik. Çünkü içeride maliyetler artıyor ama kur aynı şekilde hareket etmiyor” dedi ve ekledi:

“Örneğin Nisan ayında üretici enflasyonu yüzde 3.6 arttı, dolar kuru ise geriledi. Böyle devam ettiği sürece rekabetçiliğimiz daha fazla zarar görecek.”

Çözümün, maliyetlerle kurun paralel hareket etmesi olduğunu söyleyen Gültepe, “Bir ay girdi fiyatlarımız yüzde 3 arttıysa kur da o oranda artmalı. Aksi takdirde pazar kaybediyoruz” dedi.