İçişleri’nin şikayetiyle dava açılmıştı: İmamoğlu, 15 Haziran’da hakim karşısına çıkacak!

İçişleri’nin şikayetiyle dava açılmıştı: İmamoğlu, 15 Haziran’da hakim karşısına çıkacak!
14 Haziran 2023 09:45

YSK üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla hakkında hapis cezası ve siyasi yasak kararı verilen İBB Başkanı İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın şikayetiyle açılan yeni bir davada 15 Haziran’da hakim karşısına çıkacak. İmamoğlu hakkında yine ‘siyasi yasak’ talep ediliyor.

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın ihbari üzerine açılan yeni davada 15 Haziran günü hakim karşısına çıkacak.

İçişleri Bakanlığı, Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü Belediye Başkanlığı dönemine ilişkin bir incelemenin ardından şikayetçi olmuştu. Savcılık soruşturmasının ardından İmamoğlu dahil 7 isim hakkında “ihaleye fesat karıştırma” suçlamasıyla 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlenmiş, aynı zamanda bu isimlere ‘siyasi yasak’ da talep edilmişti.

İçişleri Bakanlığı’nın şikayetiyle açılan bu davanın ilk duruşması 15 Haziran Perşembe günü Büyükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Dava öncesinde Twitter hesabından açıklama yapan İmamoğlu’nun danışmanı Murat Ongun, “Ekrem İmamoğlu ne zaman ‘değişim’ dese, meydana çıksa, karşısına uydurma davalar çıkıyor. ‘Ahmak’ davasında olduğu gibi. Bu dava da, Danıştay kararına rağmen açılmış, siyaseti dizayn etme davasıdır. Yıllar sürecek bu davalarla, siyaset dizaynına milletimiz izin vermeyecektir” ifadelerini kullandı.

 

 

DAVA SÜRECİ

 

 

Dava konusu süreç, İçişleri Bakanlığı’nın, İmamoğlu’nun Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminde ilişkin yaptığı bir inceleme ile başladı. İnceleme konusu 29 Aralık 2015’te gerçekleştirilen bir ihaleydi. Beylikdüzü Belediyesi, Kültür Merkezleri’nde Personel Çalıştırılması ve Kültür Sanat Organizasyonları Hizmet Alım İşi ihalesine çıktı. İhaleyi E., firması kazandı. Ancak firmanın yeterliliğinin bulunmadığını öne süren ikinci firma olan B., şirketi itirazda bulundu. Ancak bu itiraz belediye yetkililerince reddedildi.

İçişleri Bakanlığı ihale süreciyle ilgili inceleme başlattı. Mülkiye Müfettişliği, inceleme sonucunda hazırladığı raporu Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Başsavcılık İmamoğlu ile birlikte ihalede sorumlu olduğu belirtilen isim hakkında soruşturma izni istedi. Bakanlık izin verdi, izne itiraz edilince dosya Danıştay’a taşındı. Danıştay, 20 Ekim 2020’de soruşturma izni verilmesini yerinde buldu.

Danıştay kararı sonrası savcılık, soruşturmasına devam etti. Bilirkişi raporunda söz konusu firmanın ihale şartlarını taşımadığı belirtildi. Savcılık, İmamoğlu ve yedi yetkilinin ifadesini de aldı. İmamoğlu’nun avukatı savcılığa yazılı ifade sundu. İmamoğlu’nun ihale sürecinin hiçbir aşamasına dahil olmadığı ve talimat veya yönlendirme yapmadığı vurgulanan ifadede, “Müvekkilim Belediye Başkanı olarak gerek 5393 sayılı Belediye Kanunu, gerek 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve gerekse 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre ‘Harcama Yetkilisi’ ve ‘İhale Yetkilisi’ olmadığı gibi üst yönetici olarak ihale iş ve işlemlerini onaylama yetkisini de haiz değildir. Müvekkile cezai sorumluluk yüklenemeyeceği açıktır” denildi.

Süreç ardından savcılığın hazırladığı iddianamede 250 bin liralık kamu zararı oluştuğu savunuldu.