İBB’nin yeni projesi: Üsküdar-Maltepe tramvay hattı imza için Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecek

İBB’nin yeni projesi: Üsküdar-Maltepe tramvay hattı imza için Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecek
12 Haziran 2024 07:23

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), Anadolu Yakası’nda 3 ilçeyi birbirine bağlayacak Üsküdar-Kadıköy- Maltepe Tramvay hattına İBB Meclisi’nden onay çıktı. Proje, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Yatırım programında yer alabilmesi için onaya gönderilecek.

 

 
İBB Meclisi’nin haziran ayı oturumlarının ikinci birleşiminde Raylı Sistem Dairesi Başkanlığına Raylı Sistem Projeler Müdürlüğü’nün fizibilite çalışmalarını tamamladığı Üsküdar-Kadıköy- Maltepe Tramvay Hattı” teklifi gündeme geldi.

Teklifte, Üsküdar Meydanı’ndan başlayarak Kadıköy rıhtıma ulaşan ve oradan Maltepe Meydanı’ndan geçerek Cevizli Tugay Yolu Caddesinde son bulan, toplamda 21,3 km uzunluğunda, 33 adet duraktan oluşan cadde tramvayının yapımına 2024 yılı içerisinde başlanmasının hedeflendiği kaydedildi.

 

 

OYBİRLİĞİ İLE ONAYLANDI

 

 

Sözcü’de yer alan habere göre günlük yolcu sayılarının 2027 yılında 198 bin 964 yolcu, 2040 yılında 277 bin 302 yolcu ve 2050 yılında ise 312 bin 356 yolcu olarak hesaplandığı belirtildi.

Hattın yapılabilmesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından gerekli onayların alınması ve TC Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Yatırım programında yer alabilmesi için meclis onayının alınma gerektiği ifade edildi. Teklif, ilgili komisyonlar tarafından uygun bulundu ve oybirliği ile onayladı.

 

 

ANADOLUTRAM ADI VERİLDİ

 

 

“AnadoluTRAM” ismi verilen yeni hat, Söğütlüçeşme Durağında Marmaray, hızlı tren ve yeni projelendirilen Yenidoğan-Söğütlüçeşme metro hattı ile entegre olacak. Ümraniye-Ataşehir-Göztepe ile Dudullu-Bostancı metro hatlarıyla da bağlantı sağlayacak.

Yeni hattın durakları da şunlar: “Üsküdar Meydan, Üsküdar Kaymakamlık, Valide-i Atik, Zeynep Kamil, Karacaahmet, Numune Hastanesi, Haydarpaşa Teknik Lisesi, Rıhtım, Altıyol, Söğütlüçeşme, Ziverbey, Kuyubaşı, Çemenzar, Marmara Üniversitesi- Hastane, Göztepe, Sahrayıcedit, Tüccarbaşı, Kazasker, Ayşekadın, Şenesenevler, Bostancı, Altıntepe, Küçükyalı, Adnan Kahveci, İdealtepe, Maltepe Kaymakamlık, Maltepe Belediyesi, Maltepe Meydanı, Maltepe Orhangazi, Cevizli Tugay Yolu, Vergi Dairesi.”