İBB, Sabah gazetesini yalanladı!

İBB, Sabah gazetesini yalanladı!
14 Mayıs 2024 11:10

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Başakşehir’de iki çocuğun hayatını kaybettiği göletin İSKİ’nin sorumluluk alanında olduğunu öne süren Sabah’ı yalanladı: “İSKİ’yi ve İBB yönetimini sorumlu göstermeye çalışan yalan haberlerle ilgili her türlü yasal hakkımızı kullanacağız.”

 

Fotoğraf: DW Türkçe

 

İktidara yakın Sabah gazetesinde Mustafa Kaya imzasıyla, “Yeni Edanur Gezer skandalı: İstanbul Başakşehir’de iki kardeşin boğulduğu gölet İSKİ’nin çıktı!” başlıklı bir haber yayımlandı.

Söz konusu haberde Başakşehir’de Mısırlı üç çocuktan Basel (7) ve Fares Ahmed Muhammed (10) adlı iki kardeşin boğularak hayatını kaybettiği göletin İSKİ’nin sorumluluk bölgesinde olduğu iddia edildi.

 

 

‘İSKİ’nin mülkiyet ve sorumluluğunda değildir’
Söz konusu iddiaya İBB’den yalanlama geldi. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

*Başakşehir ilçemizde yaşanan elim olayla ilgili İBB’nin köklü kuruluşu İSKİ’yi suçlayan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Başakşehir İlçesi Kayabaşı Mahallesi’nde 2 çocuğun gölette boğularak hayatını kaybettiği su birikintisinin oluştuğu alan kesinlikle İSKİ’nin mülkiyet ve sorumluluğunda değildir.

*Boğulma olayının meydana geldiği adres, Başakşehir İlçesi Kayabaşı Mahallesinde, yağış sularının birikmesiyle sonradan oluşan, doğal olmayan su birikintisi (gölet/göllenme) mahiyetinde bir yerdir.

*Ayrıca doğal olmayan bu alan, dere yatağı olmadığı gibi dere güzergahı ve dere kolu da değildir. Su birikintisinin olduğu yerde dere bandı da mevcut değildir. Dolayısıyla İSKİ’nin meydana gelen üzücü olayda herhangi bir ihmal, kusur ve sorumluluğu bulunmamaktadır.

 

 

‘Yasal hakkımızı kullanacağız’
*Hayatını kaybeden çocuklara Allahtan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı dilerken, olayla ilgili İSKİ’yi ve İBB yönetimini sorumlu göstermeye çalışan yalan haberlerle ilgili her türlü yasal hakkımızı kullanacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.