İBB: Kanal İstanbul temeli diye yapılacak otoyolun ihalesi bile farklı, 15 yıldır planlarda var

İBB: Kanal İstanbul temeli diye yapılacak otoyolun ihalesi bile farklı, 15 yıldır planlarda var
25 Haziran 2021 22:03

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün, yarın temel atma töreni yapılacak köprüye ilişkin “Bu, Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Köprü için elzem bir bağlantı yolu sadece” dedi.

 

 

Yarın temel atma töreni yapılacağı açıklanan Kanal İstanbul için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Kanal değil 15 yıl önce planlara giren otoyol köprüsü temeli” demişti.

RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postasına konuk olan İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün, köprünün Kanal İstanbul ile bağlantısının olmadığını söyledi. Akgün’ün açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

 

 

“Aslında bu köprünün Kanal İstanbul ile bağlantısı yok. Bu yol 2006 yılından beri çevre düzeni planlarında Sazlıdere’nin altından geçecek yol, planlara işlenmişti. 1/25000 ölçekli planlarda 2010 yılında yine bu planlar vardı ama Kanal İstanbul 2011 yılından sonra gündeme geldi.

“Kuzey Marmara Otoyolu’nun yapılması, 3’üncü köprünün yapılmasıyla birlikte bağlantı yolları da elzem oldu. Yapıldıktan sonra da 1, 2 ve 3’üncü bağlantı yolları da yapıldı bu son kısım 7 ve 8’inci kısım olarak da adlandırılıyor. Nakkaş yoluyla Başakşehir Olimpiyat stadının kuzeyinde kalıyor. Oradan Sultangazi’de yapılan tünellere bağlanacak bir yol projesidir.

“Bu yol projesinin ihalesi de farklı. Öyle ya da böyle yapılmak durumunda olan bir yol. Yarın da bunun temeli atılmış olacak. Ortada başka da bir proje olmadığı için Kanal İstanbul inşaatı olarak adlandırılması doğru değil.”