İBB, adalardaki minibüslerle ilgili kılavuz yayınladı!

İBB, adalardaki minibüslerle ilgili kılavuz yayınladı!
19 Haziran 2024 10:25

İstanbul Büyükada’da, İETT’nin getirdiği minibüslere tepki devam ederken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) konuyla ilgili sorulara yanıt verdiği bir kılavuz yayınladı.

 

 

Adalarda 2020 yılında faytonların kaldırılmasının ardından ulaşım İBB‘ye bağlı üç kişilik elektrikli taksiler ve 13 kişilik minibüslerle sağlanıyordu.

Ancak İBB’nin kullanım süresi dolan bu minibüsleri kaldırıp, bölgeye 20 kişilik elektrikli minibüsleri bölgeye göndermesi ada halkının tepkisine neden oldu.

Bölgenin SİT alanı ve yaya bölgesi olduğu belirten ada sakinleri ‘Azmanbüs’ adını verdikleri minibüslere karşı 15 Haziran’da eylem başlattı. Zaman zaman polisin müdahale ettiği ve gözaltıların yapıldığı eylem devam ediyor.

İBB, konuyla ilgili soru-cevap şeklinde bir kılavuz yayınladı. İşte İBB’nin ‘Adalarda bugüne kadar neler yaşandı, kim ne dedi ve aslında ne oldu?’ sorularına verdiği yanıtlar…

 

 

Atlı faytonlar ne zaman kalktı?
Atlı faytonlarla yapılan toplu taşıma hizmeti, çevreye yaydığı kirlilik, çok yüksek ve standart olmayan ücretle taşımacılık yapılması, atlara uygulanan şiddet ve kötü muamele sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 16 Ocak 2020 tarihli kararı ile iptal edildi.

 

 

İETT hangi araçlarla hizmet veriyordu?
UKOME’nin 6 Şubat 2020 tarihli kararına istinaden İETT, Adalar ilçesinde tüm Ada halkının toplu ulaşım hizmetinin sağlanması amacıyla 40 adet 13 kişilik, elektrikli, L sınıfı tescilsiz araç ile toplu taşıma faaliyetlerini sürdürdü.

 

 

Yeni araçlara neden geçildi?
Mevcut 13 kişilik, elektrikli, L sınıfı tescilsiz araçların UKOME tarafından verilen kullanım izin süresi 30 Nisan 2024 tarihinde sona erdi. Bu nedenle yine elektrikli, sessiz ve çevreci olan ancak ilgili mevzuat gereği M sınıfı ve tescilli olması gereken araçlar hizmete alındı .

 

 

Yeni araçlar hangi marka?
İETT tarafından, Adalar’a özel olarak üretilmesi istenen yeni elektrikli araçlar için açılan ihalelere ulusal ve uluslararası araç üreticilerinin katılım sağlamaması sebebiyle T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Sanayi İşbirliği Projesi kapsamında ASELSAN ve KARSAN’ın ortak üretimi olan lisanslı, elektrikli, güvenlik donanımlarına sahip araçlar alındı.

 

 

Yeni araçların özellikleri nedir?
Hizmete alınan yeni, M sınıfı lisanslı araçlar;

 

 

Sıfır emisyonlu,
⁠Yüzde 100 elektrikli,
Engelli erişimine uygun,
⁠Sessiz,
Tek şarj ile 150 km menzile sahip olan ve ilave şarja ihtiyaç duymadan Büyükada’da 21 tur hizmet verebilen,
12 kişilik oturma kapasitesine sahip,
Yeni nesil güvenli ulaşım sistemlerine sahip araçlardır.

 
Bu araçlar sadece Türkiye’de mi kullanılıyor?
Adalar ilçesinde hizmete başlayan araçlar; Fransa, Almanya, İtalya, İsviçre, Polonya, Hırvatistan, Japonya, Portekiz, Romanya, İspanya, ABD ve Kanada’da kullanılıyor.

 

 

Adalar halkı ne istiyor?
Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada’dan oluşan Adalar ilçesindeki nüfusun büyük bir bölümü, faytonların kaldırılmasından ve toplu ulaşımın İBB ve İETT tarafından 2020 yılından bu yana tamamen net, programlı ve ekonomik olarak sağlanmasından memnun olduğunu ifade ediyor.

Ancak Ada halkının bir kısmı ise Adalar ilçesinde toplu taşıma faaliyetinin olmaması gerektiğini, Adalar’da ulaşımın yürümeyle sağlanabileceğini savunuyor. Bir kısmı ise kullanım izin süresi dolan tescilsiz elektrikli araçların devam etmesini, yeni gelen tescilli, güvenli ve elektrikli araçların boyutunun daha büyük olduğu gerekçesiyle yeni araçları istemediğini ifade ediyor.

 

 

Adalar’da toplu ulaşım hizmetinin sağlanmaması mümkün mü?
Adalar ilçesinde toplu ulaşım hizmetinin verilmemesi, yasal olarak mümkün olmadığı gibi Adalar’da yaşayan farklı yaş ve farklı sağlık durumdaki insanların hastane – okul – mezarlık – sahil gibi istedikleri yere ulaşımlarının sağlanabilmesi açısından bir zaruriyet.

 

 

Ulaşımın tamamen yaya olması mümkün mü?
16 km2 alana sahip olan Adalar İlçesinde, yaz ve kış gibi yılın farklı mevsimlerinde ulaşım tamamen yaya olarak sağlanamayacağı gibi resmi tatil günlerinde ve hafta sonlarında nüfusu 60 bini aşan Adalar’a gelen turistlerin de ulaşımının sağlanması gerekiyor.

 

 

İETT Adalar’da kar elde ediyor mu?
İETT Adalar’da, İstanbul’un diğer tüm ilçelerinde olduğu gibi toplu ulaşımı bir kamu görevi olarak yürütüyor. İETT’nin gelirlerinin, giderlerini karşılama oranı sadece yüzde 35 seviyesinde. Toplu ulaşım maliyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sübvanse ediliyor.