HSK, 4 bin 299 hakim ve savcının yerini değiştirdi!

HSK, 4 bin 299 hakim ve savcının yerini değiştirdi!
14 Haziran 2024 06:54

Hakimler ve Savcılar Kurulu, 4 bin 299 hakim ve savcını görev yerini değiştirdi. Öte yandan Sinan Ateş cinayetinde görevden alınan Başsavcı Vekili Durdu Özer, bir alt makama atandı.

 

 

Hakimler ve Savcılar Kurulu, 2024 Yılı Adli ve İdari Yargı Kararnamesi’ni yayımladı. Kararnameyle 4 bin 9’u adli, 290’ı idari yargı olmak üzere 4 bin 299 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi.

 

 

RÜTBESİ DÜŞÜRÜLDÜ

 

 

Atamalar içerisinde Başsavcı Vekili Durdu Özer ise dikkat çekti. Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’in katledilmesiyle ilgili soruşmadan alınan Özer, tenzili rütbe ile Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığı’na atandı.

 
SİNAN ATEŞ SORUŞTURMASI

 

 

Savcı Durdu Özer’in koordinatörlüğünde yürütülen soruşturma kapsamında Tolgahan Demirbaş’ın yanı sıra Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’ın Özel Kalem Müdürü ve Yardımcısı Emre Yüksel, MHP’li avukat Serdar Öktem gibi kritik şüpheliler tutuklanmıştı. Soruşturmanın kritik bir aşamaya geldiği sırada Temmuz 2023’te Adli Tatil’e girilmesi gerekçesiyle dosya, izne çıkan Durdu Özer ve diğer savcılardan alınarak Başsavcı Vekili Ahmet Altun’a devredildi. Adli Tatil’in sona ermesinin ardından Eylül 2023’te soruşturma tamamen Durdu Özer’den alınmıştı.

 

 

CEPHANELİKLE GÜNDEME GELMİŞTİ

 

 

İzmir Adliyesi’nde bulunan ‘dinlenme odası’nda cephaneliğini sergilediği fotoğraflarla gündem olan Oktay Tabur İzmir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevinden alınarak tenzili rütbe ile Karşıyaka Hakimliği’ne atandı.

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında açılan 12 Eylül davası savcılarından olan Bilal Gündüz Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na getirildi.

Kararname ile atananlardan yeniden inceleme talebinde bulunmak isteyenlerin taleplerini en geç 24 Haziran 2024 Pazartesi günü mesai bitimine kadar UYAP personel ekranından “Hakim Savcı Atanma Talep Formu” başlığı altında yer alan açıklama kısmını doldurarak göndermeleri gerektiği ifade edildi. Atama tebligatlarının ise 01 Temmuz 2024 Pazartesi gününden itibaren gönderilmesinin planlandığı belirtildi.

 

 

BAKAN TUNÇ’TAN AÇIKLAMA

 

 

Sosyal medyadan açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Adli ve İdari Yargı 2024 Yılı Ana Kararnamesi çalışmalarını tamamladık. Yeni görev yerlerine atanan hâkim ve Cumhuriyet savcılarımıza adaletin tecellisi yolunda başarılar diliyorum. Kararname, hakim ve savcılarımız ile aileleri, yargı camiamız ve ülkemiz için hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

 

 

KARAR RESMİ GAZETEDE

 

 

Öte yandan hakim, savcı, Cumhuriyet başsavcı ve savcıları ile idari yargı hakimlerinin görevde yükselmelerine ilişkin HSK kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.