‘Hiçbir hukuki, ticari, ilişkimiz yok’ diyen Hulusi Akar 3 ay sonra SADAT’a ‘ihale verdi’ iddiası!

‘Hiçbir hukuki, ticari, ilişkimiz yok’ diyen Hulusi Akar 3 ay sonra SADAT’a ‘ihale verdi’ iddiası!
3 Mayıs 2023 09:02

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, 22 Kasım 2022’de, “Hiçbir hukuki, ticari, mali ilişkimiz yok” dediği SADAT’tan bakanlığın 3 ay sonra ihale aldığı ortaya çıktı.

 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 13 Mayıs 2022’de beraberindeki CHP milletvekilleriyle birlikte SADAT’ın İstanbul’daki merkezine gitmesinden 6 ay sonra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın “SADAT ile bir ilgimiz yok. Bir ilişkimiz yok. Milli Savunma Bakanı olarak ve Milli Savunma Bakanlığı olarak hiçbir ilişkimiz olmadığını kesinlikle söylüyorum. Kesinlikle ve bu tamamen bizim dışımızda bir hadise” açıklaması gündeme gelmişti.

10haber.net’ten Caner Taşpınar’ın haberine göre, Bakan Hulusi Akar’ın bu açıklamasından 3 ay sonra SADAT’a Milli Savunma Bakanlığı’ndan ihale verildiği ortaya çıktı.

23 Şubat 2023’te Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Tuzla Bakım Onarım ve İstihkam Komutanlığı’ndaki “75 Metre Atış Poligonunun Mermi Sekme Önleyici Perde Yenilenmesi Yapım İşi” SADAT şirketine verildi.

Sözleşme bedeli ise 267 bin 608 TL olarak kayda geçti.

sadatb-belge-1024x539

SADAT BAŞKANI ‘EN UFAK DEVLET DESTEĞİ YOK” DEDİ
SADAT Başkanı Melih Tanrıverdi ise sosyal medya hesabı üzerinden, SADAT’ın “en ufak bir devlet desteği” almadığını, “pek çok bürokratik engelle karşılaştıkları” açıklamasını yaptı.

Tanrıverdi şu ifadeleri kullandı:

“Muhalefet yerli ve milli olan herşeye düşman olsa da Türkiye’ye Savunma Sanayi Hizmet Sektörü alanını açan Türkiye’nin yerli ve milli ilk Özel Askeri şirketi SADAT Savunma da başarıdan başarıya koşuyor. Hemde en ufak bir devlet desteğini bir kenara bırakın pek çok bürokratik engelle karşılaşmasına rağmen yürüyor.”