‘Her şey muhalefetin kararlarına ve kampanyasına bağlı’

‘Her şey muhalefetin kararlarına ve kampanyasına bağlı’
23 Ocak 2023 14:46

Yerel seçimler döneminde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kampanya direktörlüğünü yapan yazar ve siyasi danışman Necati Özkan, “Türkiye’nin geleceği adına bu seçimdeki en büyük tehlike, mevcut gecekondu rejimin ve statükonun devamıdır. Bu seçimle Türkiye ya Avrupa değerlerinde bir ülke olacak veya tam bir Orta Asya ülkesine dönüşecek… Her şey muhalefetin bu süreçteki kararlarına ve kampanyasına bağlı olacak” yorumunu yaptı.

 

 

Cumhuriyet’teki yazısında muhalefetin nasıl bir yol haritası izlemesi gerektiğine dair görüşlerini paylaşan Özkan, şunları kaydetti:

 
“Bugün için muhalefetin temel meselesi, bu seçimde açık ara sonuç alabilecek gerçekçi bir alternatif koyabilmektir. O alternatif, seçmenin güçlü biçimde destekleyebileceği ve fakat devletin reddetmeyeceği, hatta güven duyabileceği bir alternatif olmalıdır. Suriye, Irak, Karadeniz, Libya, Doğu Akdeniz, NATO, AB ve Rusya’ya ilişkin politikalardan Kürt meselesine kadar ülkenin kördüğüm olmuş sorunlarını çözmeye yönelik adımlar atabilecek; bunu yaparken de devletle birlikte çalışarak ve devleti daha makûl bir zemine çekebilecek alternatif, ülkenin ihtiyacı olan değişimi gerçekleştirebilir.

 

Özetle muhalefet aday tartışmalarını hızla geride bırakıp her katmanda yenilikçi ve disiplinli bir kampanya yürütmeye başlamalıdır. Eksiksiz bir stratejinin parçası olarak belirli hedef gruplara ya da bir bütün olarak seçmenlere iletilecek ortak mesajlar belirlenebilir ve mesajların herkes tarafından anlaşılacak biçimde açık olması sağlanabilirse sonuç alınabilir.”