HDP, Saadet ve HÜDA PAR sandık kurulunda yer almayacak

HDP, Saadet ve HÜDA PAR sandık kurulunda yer almayacak
20 Nisan 2023 19:48

14 Mayıs’a kısa süre kala YSK, HDP, Saadet ve HÜDA PAR’ın sandık kurullarına temsilci gönderemeyeceğine yönelik karar aldı. Seçime bazı illerde ortak listeyle giren CHP’nin 7, İYİ Parti’nin ise 9 ilde sandığa temsilci gönderemeyeceği öğrenildi.

 

 

Türkiye 14 Mayıs’ta sandık başına gitmeye hazırlanırken Yüksek Seçim Kurulu, siyasi partilerden sandık başında görev alacak temsilcilerine ilişkin listelerini seçim kurullarına teslim etmelerini istedi. Fakat yeni seçim sistemiyle birlikte seçimlere başka parti listesinden dâhil olacak partiler, sandık kurullarında temsilci bulunduramayacak.

 

 

İLK 5 PARTİ BULUNDURABİLECEK

 
Habertürk’te yer alan habere göre, seçim mevzuatına göre sandık kurullarında son genel seçimde en çok oyu alan ilk 5 partinin temsilcileri görev alabiliyor. 2018’deki seçimlerde İstanbul, Ankara ve İzmir illerinin birinci bölgelerinde ilk 5 oyu alan partiler AK Parti, CHP, İYİ Parti, MHP ve HDP oldu. Fakat; seçime Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi listelerinden girme kararı alan HDP, 14 Mayıs’ta sandık kurullarında temsilci bulundurma hakkını kaybetti.

 

 

VATAN PARTİSİ DE GÖNDEREBİLECEK

 
En çok oyu alan 6. parti olan Saadet Partisi ise CHP listelerinden seçime girme kararı aldı. Bu nedenle de Saadet Partisi de sandık kurullarında görev alamayacak. Bu illerde 7. parti konumunda bulunan Vatan Partili isimler bildirimde bulunmaları halinde sandık kurullarında görev alabilecek. 3 büyükşehrin yanı sıra bu durum Diyarbakır ve Trabzon gibi illerde de geçerli olacak.