Hava Kuvvetleri de Atatürk’ü sildi

Hava Kuvvetleri de Atatürk’ü sildi
13 Eylül 2013 11:15

Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından hazırlanan, 2035 yılındaki hedefleri gösteren “Vizyon 2035” adlı dokümanda Mustafa Kemal Atatürk’ten tek satır bahsedilmedi.

 

“Kıtasında Etkin Bölgesinde Lider” sloganı ile hazırlanan dokümanda eğitim ve personel konularında söz edilirken Atatürk’te hiç bahsedilmemiş oluşu, “Hava Kuvvetleri de Atatürk’ü sildi” yortumlarına neden oldu.

 

Cumhuriyet gazetesinden Barkın Şık’ın konuyla ilgili haberi şöyle:

 

“Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 2035 yılındaki hedeflerini gösteren ve “Kıtasında Etkin Bölgesinde Lider” sloganı ile hazırlanan “Vizyon 2035” adlı dokümanda, özellikle eğitim ve personel konularında Atatürk’ten tek satır söz edilmemesi dikkat çekti. Belgede, “Milli kültür ve temel değerlere bağlılık, milletimize karşı duyduğumuz sorumluluk ve geçmişte emeği geçenler dahil tüm personelimizin moral gücü, başarı için ihtiyaç duyduğumuz anahtar unsurlar olacaktır” dendi.

 

Vizyon 2035’in tanımı ise belgede, “Sahip olduğumuz güçlü kurum kültürü, nitelikli insan gücü ve milli sistemlerle perçinlenmiş bağımsız harekât yetenekleri ile; vazifenin gerektirdiği anda ve coğrafyada, istenilen son duruma ulaşılana kadar; hava, uzay, siber ve elektronik ortamda, bilgi, karar ve eylem üstünlüğüne hâkim, kıtasında etkin, bölgesinde lider bir hava ve uzay gücü olmaktır” şeklinde yapıldı.

 

“Küresel aktör” vurgusu yapıldı

 

Türkiye’nin küresel meselelerde etkili bir aktör olduğu savunulan belgede, şöyle denildi:

 

“Türkiye Cumhuriyeti, uluslararası ortamda artan oranda rol almakta, uyguladığı politikalarla ilgi ve etki alanını sınırlarının ötesine taşıyarak; bölgesel meselelerde belirleyici, küresel meselelerde etkili bir aktör olarak yükselmektedir. 2035’li yıllarda, güç dengesi açısından oluşacak çok kutuplu bir dünyada, Türkiye’nin ihtiyaç duyacağı dinamizme eşsiz yetenekler sunacak Hv.K.K.lığı, ‘Bölgesinin En Güçlü Hava ve Uzay Gücü Olmak’ vizyonunu benimsemiştir. 2035 yılına kadar bir ‘kutup yıldızı’ olarak faaliyetlerimizi şekillendirecek bu vizyona, altı stratejik hedef rehberliğinde ilerlenecektir.”

 

Belgede yer verilen altı stratejik hedef ise şöyle sıralandı:

 

1 – Güçlü bir kurum kültürüne ve nitelikli insan gücüne sahip olmak.

 

2 – Milli sistemlerle perçinlenmiş bağımsız harekât yetenekleri geliştirmek.

 

3 – Vazifenin gerektirdiği anda ve coğrafyada etkin görev yapabilmek.

 

4 – Bilgi ve karar üstünlüğünü eylem üstünlüğüne çevirebilmek.

 

5- Nihai sonuca kadar kesintisiz harekât desteğini sağlamak.

 

6- Eğitim sistemimiz ile Türk askeri havacılık ekolünü oluşturmak.

 

2035 vizyonunu belirleyen dokuz sayfalık dokümanda, özellikle eğitim ve personel ile ilgili konularda “Atatürk” vurgusunda bulunulmaması dikkat çekti. Belgenin sonunda yalnızca bir fotoğrafın üstünde Atatürk’ün imzasıyla “İstikbal göklerdedir” ifadesi yer aldı.