‘Halkın verileri çalındı mı’ sorusuna kaçamak yanıt

‘Halkın verileri çalındı mı’ sorusuna kaçamak yanıt
9 Temmuz 2023 11:06

TBMM Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda e-Devlet’teki veri sızıntıları gündeme geldi.

 

 

 

Yurttaşların verilerinin internette satışa çıkarıldığına yönelik iddialarla ilgili konuşan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, verilerin başka kurumlardan alındığını söyledi.

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre Haziran ayında 85 milyon vatandaşın e-Devlet’te yer alan tüm bilgilerinin çalındığı ve yurt dışı kaynaklı internet sitelerinde satışa çıkarıldığı bilgisi kamuoyunun gündemine yansıdı. Bu gelişmenin ardından toplanan TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda, e-Devlet sunumu gerçekleştirildi. Sunumda, satışa çıkarılan kişisel verilerin varlığı kabul edildi ancak E-devlet’ten sızdırılmadığı öne sürüldü. Komisyonda konuşan Koç, e-Devlet verilerinin çalındığı ve satışa çıkarıldığı iddialarına değindi.

 

 

Kişisel verilerin internet sitelerindeki dolaşımını kabul eden Koç, “e-Devlet Kapısı’ndan elde edilmiş gibi sunulan verilerin bundan çok öncesinde çeşitli kurumlardan, çeşitli vesilelerle elde edilen bazı veriler olduğunu ve bu verilerin tekrar tekrar, ısıtılarak, yeni bir veri gibi, yeni bir e-Devlet verisiymiş gibi ortaya çıkarılarak e-Devlet üzerinden de ele geçirildiği gibi bir algı yapıldığını görüyoruz” dedi. Siber saldırıların varlığına da işaret eden Koç, saldırıların yabancı kaynaklı olduğunu söyleyerek “Özellikle dönemsel olarak siber saldırılar çok fazla geliyor. Çok katmanlı güvenlik mimarisi sayesinde engelleme yapıyoruz” diye konuştu.