Hakkari’de sokağa çıkma yasağı

Hakkari’de sokağa çıkma yasağı
9 Mayıs 2016 13:00

Hakkari’de 2 köy için sokağa çıkma yasağı getirilirken, 2 köy ve 4 mezrada kaldırıldı.

 

 

 

 
Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nde Çığlı ve Gündeş Köyü ile Ormanlı, Çimenli, Güzeldere ve Köprülü mezralarında ilan edilen sokağa çıkma yasağı saat 00.30’dan itibaren kaldırıldı. Hakkari’nin Geçimli Köyü ile Çukurca İlçesine bağlı Akkaya Köyü’nde ise, 9 Mayıs 2016 günü saat 00.30’dan geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

 

Hakkari Valiliği, yeni ilan edilen sokağa çıkma yasakları ile sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı köylerle ilgili yazılı açıklama yaptı. Valilik, merkeze bağlı Geçimli Köyü ve Çukurca İlçesi’ne bağlı Akkaya Köyü’nün sınıra yakın konumu itibariyle bölücü terör örgütü mensuplarının sınır bölgesinden ülkeye geçlerinin engellenerek etkisiz hale getirilmesi ve olası terör eylemlerinin engellenerek bölgenin kolluk kuvvetleri tarafından temizlenmesi, bozulan asayiş ve huzur ortamının, kamu düzeninin tekrar tesis edilmesi için Hakkari’nin Geçimli Köyü ve Çukurca’nın Akkaya Köyü’nde 9 Mayıs 2016 günü saat 00.30’dan geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini, bu köylere giriş-çıkışların yasaklandığını duyurdu. Hakkari Valiliği, daha önce yasağın uygulandığı Çukurca İlçesi’nde Çığlı ve Gündeş Köyü ile Ormanlı, Çimenli, Güzeldere ve Köprülü mezralarında ise yasağın kaldırıldığını belirterek şöyle denildi:

 

“İlimiz Çukurca İlçesi’nde artan terör olayları nedeniyle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, bozulan huzur ve asayiş ortamının tekrar tesis edilmesi için 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince, 04 Mayıs 2016 günü saat 00.30’dan geçerli olmak üzere İlimiz Çukurca İlçesine bağlı Çığlı Köyünde ve 06 Mayıs 2016 günü saat 23.00’dan geçerli olmak üzere İlimiz Çukurca İlçesine bağlı Gündeş Köyü Ormanlı, Çimenli, Güzeldere ve Köprülü mezralarının tamamında ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı kararı alınmış, bahse konu köy ve mezralara giriş-çıkışlarda yasaklanmıştı. İlimiz Çukurca İlçesine bağlı Çığlı Köyü ile Gündeş Köyü Ormanlı, Çimenli, Güzeldere ve Köprülü mezralarında yapılan operasyonlar sonucunda huzur ve asayiş ortamının tekrar sağlanması üzerine 09 Mayıs 2016 günü saat 00:30’dan itibaren sokağa çıkma yasağı kaldırılmış olup, vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı konusunda göstermiş oldukları duyarlılıktan dolayı teşekkür ederiz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

 

 

 

Kaynak: HAKKARİ, (DHA)