'Gül' gibi onayla; Maslak ve Ayazağa Sarıyer'e bağlandı, Yenimahall​e bölündü

'Gül' gibi onayla; Maslak ve Ayazağa Sarıyer'e bağlandı, Yenimahall​e bölündü
6 Aralık 2012 10:40

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 6360 sayılı ”On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u onayladı.

 

 

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada ‘6360 sayılı ‘On Üç İlde BüyükşehirBelediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Anayasa’nın 89’uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104’üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiştirdenildi.

 

 

Söz konusu tasarı, tartışmalı bir oturumun ardından, 12 Kasım tarihinde Meclis’te yasalaşarak Gül’ün onayına sunulmuştu.

Yasa, nüfusu 750 bini aşan illerin, büyükşehir belediyesi kapsamına alınabilmesine imkan tanıyor.
Kanuna göre, Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van, büyükşehir belediyesi olacak.
 
 
 
Düzenlemeyle Türkiye genelinde 34 yeni ilçe kurulması ve İstanbul ile Kocaeli’nin köylerinin mahalle statüsüne alınması da öngörülüyor.

İstanbul Şişli’nin Ayazağa, Maslak ve Huzur mahalleleri Sarıyer’e, Ankara Yenimahalle’nin bazı mahalleleri Etimesgut ve Çankaya’ya bağlanacak.
Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun büyükşehir belediyelerinin sınırları, il mülki sınırları olacak.
 
 
 
İSTANBUL’DA KÖYLER MAHALLE OLDU
 
 
Bu illere bağlı ilçelerin mülki sınırları içindeki köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliği sona erecek, köyler mahalle olacak, belediyeler ise belde ismiyle tek mahalle olarak bağlı bulunduklarıilçenin belediyesine katılacak. Bu illerin, bucak teşkilatları da kaldırılacak.
Bu illerdeki il özel idarelerinin tüzel kişiliği ile İstanbul ve Kocaeli’ndeki orman köyleri de dahil köylerin tüzel kişiliği sona erecek.
 
 
MASLAK SARIYER’E BAĞLANIYOR
 
 
İstanbul Şişli’nin Ayazağa, Maslak ve Huzur mahalleleri Sarıyer’e bağlanacak.
İstanbul Arnavutköy ilçesine bağlı Nakkaş, Bahşayış mahalleleri ile Büyükçekmece ilçesine bağlı Muratbey mahallesi Çatalca belediyesine katılacak.
 
 
 
 
 
Ankara’nın Yenimahalle ilçesine bağlı Dodurga ve Alacaatlımahallelerinin çevre yolu dışında kalan kısımları Şehitali mahallesi ile birleştirilecek.

 
Şehitali, Aşağıyurtçu, Yukarıyurtçu, Ballıkuyumcu ve Fevziye Mahalleleri Etimesgut’a bağlanacak.
Yenimahalle’nin Do
durga ve Alacaatlı mahalleleri de çevre yolu içinde kalan kısmı ile Çayyolu, Ahmet Taner Kışlalı, Ümit, Koru, Konutkent ve Yaşamkent mahalleleri Çankaya’ya katılacak.
 
 

Cumhurbaşkanı Gül, yasayı Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlık’a gönderdi.