Gri pasaport skandalıyla gündeme gelmişti: AKP’li başkandan çekilme kararı

Gri pasaport skandalıyla gündeme gelmişti: AKP’li başkandan çekilme kararı
10 Şubat 2024 07:30

Gri pasaport skandalıyla gündeme gelen Elazığ’ın Akçakiraz Belediyesi’nin AKP’li Başkanı Sabahattin Kaya, aday adaylığını geri çektiğini açıkladı. Kaya, “AK Parti Akçakiraz Belediye Başkanı aday adayları ve belde başkanımız ile defalarca yaptığımız istişareler sonrasında, şahsıma hiçbir şartta ve durumda destek vermeyeceklerini ve kendi aralarında konsensus sağladıklarını ifade etmişlerdir” dedi.

 

 

14 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde Elazığ Akçakiraz Belediye Başkanlığı’na AKP’den yeniden aday adayı olan Sabahattin Kaya, bugün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada aday adaylığından çekildiğini duyurdu.

 

 

“ŞAHSIMA HİÇBİR ŞARTTA DESTEK VERMEYECEKLERİNİ İFADE ETTİLER”

 

 

Kaya, şunları kaydetti:

* “Başarı hikayeleriyle dolu 10 yıllık hizmet serüvenimizin 31 Mart 2024 tarihinde sonuna gelmiş olacağız. Ak Parti Akçakiraz Belediye Başkanı aday adayları ve belde başkanımız ile defalarca yaptığımız istişareler sonrasında, şahsıma hiçbir şartta ve durumda destek vermeyeceklerini ve kendi aralarında konsensus sağladıklarını ifade etmişlerdir. Beldemizin ve partimizin selameti açısından seçmenler arasında kutuplaşmaya ve kaosa sebebiyet vermemek amacıyla aday adaylığı sürecinden kendimi azlediyorum. AK Parti’mizin görevi tevdi edeceği aday arkadaşımıza başarılar diliyor, partimizin ve liderimizin yanında olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Belde sakinlerimize ve samimi tüm gönül dostlarımıza şükranlarımı sunuyor, helallik temenni ediyorum.”

 

 

GRİ PASAPORT SKANDALIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

 

 

Akçakiraz Belediyesi’nin, 1 Kasım 2019 yılında Göçmenler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile bir protokol imzaladığı, bu kapsamda gri pasaport almalarını sağladığı bazı kişileri ‘belediye gezisi’ adı altında Almanya’nın Bremen şehrine gönderdiği ve bunlardan bazılarının geri dönmediği ortaya çıkmıştı. Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya, Almanya’ya 20 kişi gönderdiklerini, bunlardan sadece üçünün geri döndüğünü açıklamıştı. İçişleri Bakanlığı, olayla ilgili Akçakiraz Belediyesi hakkında soruşturma açmıştı.