Göreme’de protesto yürüyüşü

Göreme’de protesto yürüyüşü
11 Eylül 2013 10:11

Nevşehir’in Göreme Beldesi’nde dün 2 Japon turist kadından birini öldürüp, diğerini yaraladığı iddiasıyla gözaltına alınan 26 yaşındaki Mustafa Volkan D.’nin, ‘cinsel taciz, uyuşturucu kullanmak, hırsızlık’ gibi 17 ayrı suçtan kaydının olduğu, son olarak ‘hırsızlık’ suçundan girdiği cezaevinden bir süre önce çıktığı belirlendi.

 

 

Nevşehir’in Ürgüp İlçesi nüfusuna kayıtlı olan, yakınlarıyla birlikte elektrikçilik yapan Mustafa Volkan D.’nin olaydan önceki son 3 boyunca Göreme Beldesi’nde kırmızı renkli Şahin marka bir otomobille gezdiği ifade edildi.

 

Jandarmada sorgusu süren şüpheliden alınan DNA örnekler de öldürülen ve yaralanan 2 Japon kadından alınan örneklerle uyuşup uyuşmadığının belirlenmesi için Ankara’daki jandarmayaya ait kriminal laboratuvarına gönderildi.

 

GÖREME’DE PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ

 

Öte yandan Göreme Beldesi’nde Japon turistlere yapılan saldırı, düzenlenen yürüyüşle protesto edildi. Beldeyi Japon ve Türk bayraklarıyla donatan turizm şirketleri temsilcileri, turist rehberleri ve sivil toplum kuruluşları üyeleri ve esnaf, Göreme Belediyesi önünde toplandı. Japonca ve Türkçe hazırladıkları ‘Japon-Türk dosttur dost kalacak’, ‘Özür dileriz’, ‘Unutmayacağız’ yazılı pankartlarla yaklaşık 4 kilometre yürüyerek, Zemi Vadisi’nde olayın meydana geldiği yere karanfil ve çelenk bıraktı. Kapadokya Tarih Kültür Araştırma ve Koruma Dernek Başkanı Mükremin Tokmak, “Bu saldırı Kapadokya’da yaşanan cani ve insanlık dışı bir saldırıdır. Tüm Türkiye’yi ve biz Kapadokya halkını derinden etkilemiştir. Katilin en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz” diye konuştu. Tokmak, Kapadokya halkının cani saldırıdan dolayı üzgün olduğunu belirterek, “Misafirlerimizi koruyamadığımız Japon halkından özür diliyoruz” diye konuştu.

 

Konuşmaların bazı bölümlerinin Japonca’ya da çevrildiği eylem, karanfil ve çelenklerin olay yerine bırakılmasıyla son buldu.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=SiGxwtyXLOk