‘Gizli Tanık Sertçelik kaçarken GBT’ye takılmış’

‘Gizli Tanık Sertçelik kaçarken GBT’ye takılmış’
20 Mayıs 2024 08:43

Gazeteci İsmail Saymaz, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında yurtdışına kaçan gizli tanık Serdar Sertçelik’in GBT’ye takıldığını söyledi. Gözaltına alınan Organize Suçlarla Şube Müdürü Öner, ifadesinde “GBT sorgusuna takıldığına dair bilgi gelmedi” demiş.

 

 

 

Yedi yıl boyunca İçişleri Bakanlığı görevini yapan Süleyman Soylu’ya yakın olduğu iddia edilen ve organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla tutuklanan Ayhan Bora Kaplan’a ilişkin soruşturmada yaşanan kriz devam ediyor.

Davanın gizli tanığının elektronik kelepçeye rağmen Ankara’da bir çorbacıda vurulması, Türkiye’den kaçması, ifadesinde bazı bakanların ismini geçirmesi için baskı gördüğünü iddia eden Serdar Sertçelik ile ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Sertçelik firar ettikten sonra hakkında yakalama kararı mevcutken GBT sorgusuna takıldığı iddia edildi.
Sertçelik’in ortaya attığı iddiaların ardından Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Organize Suçlarla Şube Müdürü Kerem Gökay Öner, Müdür Yardımcısı Şevket Demircan ve Komiser Ufuk Gültekin, 9 Mayıs’ta açığa alındı. Öner, Jandarma Terörle Mücadele Dairesi’nde alınan ifadesinde “Sertçelik’in hakkında yakalama kararı bulunurken GBT sorgusuna takıldığına dair bilgi gelmedi” demiş.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’ın Öner’in verdiği ifadeyesi köşe yazısın taşıdı. Saymaz, “Gizli Tanık Serdar Sertçelik ev hapsindeyken ve elektronik kelepçesi varken, adli kontrolü birden fazla ihlal etti. Bu ihlallere ilişkin Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile irtibat kurulup kurulmadığı soruldu” dedi. Saymaz, Öner’in, “Sertçelik’in adli kontrolü ihlal ettiğine ilişkin herhangi bir kurumdan bildirim almadım” dediğini aktardı.

 

 

Saymaz’ın yazısının bir kısmı şöyle:

 

 

“(…)Öner, bilgilendirilmiş miydi? Kaçma ihtimaline ilişkin önlem almış mıydı? “İhlallerden hiçbir şekilde haberim olmadığı için herhangi bir güvenlik önlemi alma yoluna gitmedim.”

DOKTOR RAPORU MU ENGEL OLDU?

Sertçelik’e adli kontrol uygulanırken, neden ikinci kez gözaltı işlemi yapıldığı soruldu. Mahfuz Tatar cinayetinden ötürü gözaltı kararı verildiğini belirtiyor. Öner:

“Sertçelik, Kaplan suç örgütüne ilişkin olmayan bir durumdan iki ayağından vurulduğu için hastanede gözaltı yapılamadı. Doktor raporunda gözaltına yapılmasında sakınca vardır şeklinde ibarenin geçtiğini hatırlıyorum. Şahsın 112 vasıtasıyla başsavcılıkta hazır edilmesi istendiğini, 112 ekiplerince evraka ‘sağlık sebeplerinden dolayı hazır edilmesinde sakınca olduğu’ ibaresinin düşüldüğünü hatırlıyorum. Savunma alındıktan sonra gözaltının devamına ilişkin boşluk olduğunu düşünüyorum. Bir gün sonra hazır edilmesi talimatı geldiğinde Komiser Metehan İlkyaz görevlendirildi. İlkyaz, Sertçelik’in evde olmadığını söyledi. Ekip görevlendirme ve gerekli araştırmaların yapılması talimatını verdim. İstihbarat Şube Müdürü Yücel’i arayarak, Sertçelik’in ivedi olarak tüm adreslerinin tespitini istedim.”

 

 

SALIVERME TUTANAĞI

 

 

Sertçelik’in 26 Kasım 2023’te evinde ifadesi alındıktan sonra herhangi bir salıverme tutanağı düzenlenmedi. Savcıdan talimat alınmadan hareket edildi. Gözaltı sürüyor olmasına rağmen Sertçelik’in evinin önünde memur bırakılmadı. Öner, talimatlara ilişkin işlemleri Suç Örgütü Büro Amiri Y.Ç. ve Kısım Amiri G.K.’nin yaptığını belirterek, “Olaydan Sertçelik’in evde olmadığının anlaşılması üzerine haberim oldu” diyor.

Öner, Sertçelik’in firar ettiğini haber verdiğinde Çelik’in tepki vermediğini ve şaşırmadığını belirterek, “Nasıl ya, öyle mi” dediğini söylüyor. Öner, “Şüphelinin derhal yakalanmasına yönelik talimat vermedi. Şahsın yurt dışına çıkışını engellemek için hudut kapılarına kimlik bilgilerini bildirdim” diyor.

 

 

GBT BİLDİRİMİ GELMEMİŞ!

 

 

Sertçelik firar ettikten sonra hakkında yakalama kararı mevcutken GBT sorgusuna takıldığı ortaya çıktı. Öner’e “Şube müdürlüğünüze bilgi geldi mi” diye soruldu. Öner, “Sertçelik’in hakkında yakalama kararı bulunurken GBT sorgusuna takıldığına dair bilgi gelmedi” diyor.

Normalde bildirim gelir mi?

Evet, gelir.

Öner:

“Yakalama kararı çıkarılmış ise soruşturmada görevli ilgili kolluk birimine mutlaka bilgi verilir. Bu bildirim ilgili şubedeki o gün görevli amire yapılır. Yakalanan kişinin durumuna, niteliğine ve özelliğine göre sıralı amire bilgilendirme yapılır.”

Öner, Sertçelik kaçtıktan sonra kendisiyle temas kurmadığını ve telefonla konuşmadığını vurguluyor. Ayrıca hiçbir kişinin gizli tanık olmak için kendisine başvurmadığını belirterek, şöyle diyor:

“Kaplan soruşturmasında herhangi bir kimse gizli tanık olma talebiyle bana gelmedi. Alt birimden gelen memurlardan kendilerine böyle bir talep geldiğini bana iletmediler. Dosyada gizli tanık tedbirinin uygulandığını, gizli tanık ifadesi alındıktan sonra öğrendim.”

Oysa…

Dosyada, biri Serdar Sertçelik olmak üzere iki gizli tanık bulunuyor.”