‘Giresun’u geri kazanacağız’

‘Giresun’u geri kazanacağız’
25 Ağustos 2023 08:50

CHP Giresun Merkez İlçe Başkanı Murat Bektaş, 2024’te gerçekleşecek yerel seçimlerde Giresun Belediyesi’ni yeniden CHP’ye kazandıracaklarına inandığını söyledi.

 
14 Mayıs Genel Seçimleri’nde Giresun’dan 1 milletvekili çıkaran Cumhuriyet Halk Partisi’nde kongre süreci ilçelerde devam ediyor. Şu ana kadar gerçekleşen kongrelerde Alucra ilçesinde Osman Seferoğlu, Dereli ilçesinde Osman Bektaş yeniden başkan seçilirken Şebinkarahisar ilçesinde yeniden aday olmayan Tamer Gürsoy görevini Murat Kömbe’ye devretti.

CHP’de ilçe kongreleri 30 Ağustos’ta Güce, 31 Ağustos’ta Piraziz, 4 Eylül’de Espiye, Yağlıdere ve Merkez ilçe, 5 Eylül’de Bulancak ve Eynesil, 6 Eylül’de Keşap, 7 Eylül’de Çanakçı, 8 Eylül’de Görele, 15 Eylül’de Tirebolu ve 17 Eylül’de Doğankent’te yapılacak seçimlerle tamamlanacak. Ekim ayında belirlenecek tarihte ise Giresun il kongresini gerçekleştirecek olan CHP, kısa sürede kuracağı kadrolarla yerel seçimlere hazırlanacak.

2019 Yerel Seçimleri’nde Giresun’da Piraziz, Tirebolu ve Eynesil ilçe belediyeleri ile Soğukpınar Belde Belediyesi’ni kazanma başarısını gösteren CHP, elindeki Giresun İl Belediyesi’ni ise çok az bir farkla AK Parti’ye kaybetmişti. CHP Giresun’da il belediyesini geri kazanıp elindeki ilçe sayılarını da artırmayı planlıyor.

Giresun Merkez İlçe Başkanlığı görevini yürüten ve kongreye hazırlanan Murat Bektaş ile kongre sürecini, partideki değişim isteğini ve yerel seçim için hedeflerini Gazete Duvar’dan Serkan Alan’a anlattı.

 
‘TAKVİMİN SIKIŞMASI DEAZAVANTAJ YARATMAZ’
CHP’de tartışmaların yoğun olduğu bir dönemde Giresun’da kongreleriniz başladı. Kongre süreciniz Giresun’da nasıl ilerliyor? Yoğun bir katılım bekliyor musunuz?

Şu anda mahalle delegeliği delegesi seçimlerini tamamladık. 3 ilçemizde kongreler tamamlandı. Genel merkez bize ağustos ile eylülün 10’una kadar bir zaman belirlemişti. Bizim bu bölgedeki fındık hasat mevsimi dikkate alınarak, biz daha çok eylül ayının içerisine bunu sıkıştırmaya çalıştık. Çünkü vatandaşlarımız hasat dönemi buraya gelip oylarını kullanamazlar. Bizim de ilçe kongremiz 4 Eylül’de yapılacak.
Merkez ilçe kongresinin yoğun bir katılımla gerçekleşmesini bekliyorum. Çünkü iki aday yarışacağız, öyle gözüküyor. Giresun merkezde, ilçe kongre delegesi olarak 334 delegemiz var. Dolayısıyla yoğun bir katılım olacaktır.

 

 

Yerel seçimler de yaklaşıyor. Seçimlerle, kongrelerin bitiş tarihi de çok yakın bir döneme denk geldi. Bu teşkilatlarda dezavantaj yaratacak mı?

Ben çok dezavantaj yaratacağını düşünmüyorum. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi, demokrasi kültürü gelişmiş bir parti. Dolayısıyla biz ilk defa kongre sürecini yaşamıyoruz. Diğer siyasi partilerde atamalarla daha çok yol alınıyor veya işaret edilen tek aday üzerinden ilerleyen bir süreç oluyor ama bizim partimizde yarışmalı bir süreç var. 2020’de üç aday olarak yarışa girmiştik ilçe seçiminde. Dolayısıyla bizim için büyük bir problem olacağını düşünmüyorum.

Evet, tarihler yakın. Seçim hazırlıklarına başlamak açısından belki dezavantaj olarak düşünülebilir. Yani seçilecek ilçe başkanının yerel seçimlere hazırlık süresinin daralması konusunda biraz daha fazla efor sarf etmesi gerekebilir. Onun dışında kongre olması bizde dezavantaj olmaz.
‘YEREL SEÇİMDE SİYASİ İDEOLOJİDEN ZİYADE ADAYLAR ÖN PLANA ÇIKIYOR’
2019 yerel seçimlerinde CHP Giresun’da Piraziz, Tirebolu, Eynesil ve Soğukpınar Belde Belediyesi’ni kazanmış ama Giresun Belediyesi çok az bir farkla kaybedilmişti. Önümüzdeki seçimlerde CHP’nin Giresun için hedefleri ne?

Giresun Belediyesi’ni kaybetmiştik. Geri alacağımıza inanıyoruz. Zaten geçirdiğimiz genel seçimlerde Giresun Belediyesi için oy kullanacak merkez ilçede oylarımız üstündü. Giresun merkezde belediyeye oy kullanacak 28 mahallemiz var. Millet İttifakı blokunun oyları, Cumhur İttifakı blokundan fazlaydı. Bu avantajı da yerel seçimlerde sonuca dönüştürmemiz lazım. İyi çalışmamız lazım. Yerele yansıtmak, sandığa yansıtmak lazım. Bunun için çalışacağız.

İttifak olarak önde tamamladınız fakat şu anda bir ittifak belirsizliği var. Türkiye, son üç seçime ittifaklarla girdi. Önümüzdeki yerel seçimlerde ittifakın sürdürülmesi gerekiyor mu?

Aslında bu AK Parti’nin Türkiye’ye getirdiği bir sistem. Çünkü AK Parti ülkeyi öyle kutuplaştırdı ki, artık sağcılık solculuk diye bir kavram da kalmadı. Dolayısıyla matematik de toplumun sosyolojik yapısı da siyasi partileri ittifaka yönlendirdi. Bu sadece bizim partimizi değil, AK Parti’yi de ittifaka yönlendirdi. Ben faydalı olacağını düşünüyorum. Birincisi, genel ittifak mantığını aslında destekliyorum. İkincisi de yerel seçimde siyasal ideolojiden ziyade adayların ön plana çıktığı bir yarış sistemi oluyor. Hele bizim gibi biraz daha nüfusu az şehirlerde, adayın sempatisi ideolojik yaklaşımların önüne geçiyor. Dolayısıyla bu ittifak destekleyici bir unsur olacaktır.