Gelecek ve Saadet’te ‘CHP’den üye alma’ endişesi!

Gelecek ve Saadet’te ‘CHP’den üye alma’ endişesi!
9 Temmuz 2023 09:23

Haftalarca süren görüşmelerin ardından Saadet Partisi ve Gelecek Partisi Meclis’te ortak grup kurma konusunda uzlaştı. Saadet Partisi çatısı altında temsil edilecek yeni grubun başkanı Gelecek Partisi’nden Muğla Milletvekili Selçuk Özdağ, Grup Başkanvekilleri Saadet Partisi’nden Bülent Kaya ve Gelecek Partisi’nden Selim Temurci olacak.

 

 

 

Meclis’in 6. grubu olarak görev yapacak Saadet Partisi Meclis’teki ihtisas komisyonlarına da üye verecek. Meclis Başkanlık Divanı oluşurken partilerin komisyonlara vereceği üye sayıları belli olmuştu.

 

 

Şimdi Saadet grubu dolayısıyla sayılar yeniden belirlenecek. Bu durumda her komisyonda bir partinin üye sayısı düşecek. CHP listelerinden Meclis’e girdikleri için kimi tepkilerle karşılaşan Gelecek ve Saadet Partisi milletvekilleri bir süre yeni gruba verilecek üyeler nedeniyle CHP’nin komisyon üye sayılarında düşüş olacağı endişesi taşıdı. Ancak yapılan hesaplamalara göre yeni grup dolayısıyla kimi komisyonlarda AK Parti’nin üye sayısında, kimi komisyonlarda ise Yeşil Sol Parti’nin üye sayısında azalma olacak. Bu durum ortaya çıkınca yeni grup üyeleri rahat bir nefes aldı.