Fransa’dan korkunç ayrımcılık

Fransa’dan korkunç ayrımcılık
26 Eylül 2013 09:40

Fransa ülkedeki Roman nüfusu ülkeden kovacak!

 

 

Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, ülkesindeki Roman nüfusun çoğunluğunun ülkeden atılması için yaptığı çağrıdan geri adım atmayacağını açıkladı.

 

Valls, Romanlar’ın hayat tarzlarının farklılığından dolayı Fransız toplumuna hiçbir zaman entegre olamayacaklarını savunarak sınırdışı edilmeleri gerektiğini söyledi. İçişleri Bakanı Valls’ın sözleri insan hakları örgütleriyle Avrupa Komisyonu’nun tepkilerine yol açtı.

 

BBC’nin haberine göre, Uluslararası Af Örgütü Romanların Fransız topraklarından zorla sınırdışı edilmesini sert biçimde eleştirerek uygulamanın durdurulmasını istedi. Af Örgütü, bu yılın ilk yarısında Fransa’da kamplarda yaşayan 10 bini aşkın Roman’ın ülkeden sınırdışı edildiğini söyledi. İçişleri Bakanı Valls, “Roman halk nereden geldiyse oraya geri dönmeli ve önce o toplumla entegrasyon sağlamalı” dedi.

 

Sosyalist hükümetin İçişleri Bakanı, “Romanlar, Bulgaristan ve Romanya’ya dönmeli. Avrupa Birliği, bu iki ülke ile işbirliği içinde çalışarak Çingene nüfusun öncelikle doğup büyüdükleri ülkelerin toplumlarına entegre olmalarını sağlamalı” diye konuştu.