‘Fırçamızı yedik, şikayetlerimizi ilettik’

‘Fırçamızı yedik, şikayetlerimizi ilettik’
22 Haziran 2023 08:30

CHP il başkanları, Kılıçdaroğlu başkanlığında toplantı yaptı. Kılıçdaroğlu’nun eleştirilerini “fırçamızı yedik” sözleriyle değerlendiren başkanlar genel merkeze şikayetlerini de ilettiklerini söyledi.

 

 

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerin ardından ilk kez 81 ilin il başkanıyla partisinin genel merkezinde 10 saate yakın süren toplantı gerçekleştirdi. Seçimlerden sonra açığa çıkan “değişim” çağrılarının dile getirildiği süreçte yapılan toplantıda özellikle kampanya sürecinde atılan adımların eksikliği vurgulandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplantının başında kendilerini “fırçaladığını” ifade eden bir il başkanı, “Genel Başkanımız ‘Seçim sürecinde ben şunları yaptım, siz şunları şunları eksik bıraktınız’ dedi. Hiçbirimizin onurunu zedeleyecek bir şey demedi ama örgüt terbiyesi içerisinde eksik kalanları söyledi” ifadelerini kullandı.

Edinilen bilgiye göre CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun il başkanlarına yönelik eleştirileri kampanya sürecinde diğer partililerle ve örgüt içerisinde koordineli çalışılmaması üzerine oldu.

Sosyal medyanın, özellikle de Facebook’un yeterince kullanılmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Daha fazla insana ulaşmamız gerekiyordu. Söylem farklılığı doğdu. Bu ortaklaşmayı yakalayamadık. Her tarafa aynı söylemi yaygınlaştırabilseydik sonuçlar farklı olurdu” diye konuştu.

 

 

İL BAŞKANLARINDAN GENEL MERKEZ ELEŞTİRİLERİ

 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tespitlerinin ardından 81 il başkanından 60’ın üzerinde il başkanı söz aldı. Seçim değerlendirmelerinin ve sunumların yapıldığı konuşmalarda il başkanları CHP Genel Merkezi’ne dair de eleştirilerini dile getirdi.

“Zamanında muhatap bulunamama”, “Seçim sürecinde koordine olamama” başlıklarının öne çıktığı şikayetlerden bir diğeri de örgütsel organizasyonun sağlanamamasına yönelik oldu.

Bir il başkanı, “Şikayetlerimizi ilettik. Bundan sonraki seçimlerde olmaması adına uyarılarımızı doğrudan aktarma fırsatı yakaladık” diye konuştu.