EYT’liler: Umutlarımızla hayallerimizle oynanıyor!

EYT’liler: Umutlarımızla hayallerimizle oynanıyor!
17 Kasım 2021 07:58

Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) umutları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan “Bakanlığımızın öncelikli gündeminde EYT ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır” açıklamasıyla bir kez daha suya düştü. AKP hükümetinin 2022 asgari ücret zammı ve 3600 ek göstergeyi masaya getirmesinin ardından EYT’liler için düzenleme yapılacağı da gündeme taşınmıştı. VOA Türkçe’nin konuştuğu EYT’lilerse bundan sonra düzenlemenin yapılacağına inançlarının kalmadığını söyledi.

 

 

Fotoğraf: Hilmi Hacaloğlu/ Amerika’nın Sesi

 

 

Sigortalılık süresi ve bağlı oldukları sosyal güvenlik kurumuna ödedikleri prim gün sayısı kriterlerine göre emekli olabilen çalışanlar, 8 Eylül 1999’da çıkartılan yasayla belirli bir yaşa gelmiş olma kriteriyle karşı karşıya kaldı. Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre yasanın çıktığı tarihte sigortalı olarak çalışanlar için bu, kadınlarda 40 ila 58, erkeklerde 44 ila 60 yaş arasında emekli olacakları anlamına geliyordu. 44 yaşındaki Serap Yıldırım Kanlı da emeklilik için yaş bekleyenlerden biri. Kanlı, “Kanun değişmeseydi, yedi yıl önce emekli olacaktım ama kanun değişti. Bana 14 yıl vurdu. Yedi yıl sonra, 51 yaşında emekli olabileceğim” dedi.

 

 

“Psikolojimin bozulmasını istemediğim için bu haberlere inanmıyorum”

 

 

“Bizler emeklilik hakkımızın verilmesinin lütuf olarak görülmesini istemiyoruz. Bizler bunun gereğini yerine getirdik. Primlerimizi ödedik” diyen Kanlı, EYT’nin yeniden gündeme gelmesiyle bir kez daha umutlarıyla oynandığını söyledi. Kanlı, “Artık her gün haberlerde umut olmak istemiyoruz. Bir gün sabah kalkıyoruz, yasa görüşülüyor, akşamına yalanlanıyor. Her gün bu durumu yaşamak da bizim artık psikolojimizi bozdu. Benim 20 yaşında oğlum var. O bile artık EYT haberlerini takip ediyor. Sadece bizler değil, çocuklarımız da bu yasayı takip ediyorlar. Artık aslında çok fazla umutlu değiliz. Daha önceki haberlere de inandık, sonucunu gördük. Psikolojimin bozulmasını istemediğim için şimdi bu haberlere çok da inanmıyorum” diye konuştu.

Emekliliğine üç yıl kalan ve yasa değişmeseydi 4,5 yıl önce emekli olabileceğini söyleyen 49 yaşındaki Veli Aytar da “Beklentimiz, bu düzenleme bir an evvel çıkacaksa çıksın, çıkmayacaksa insanları bu şekilde oyalamanın anlamı yok” dedi. Aytar, “Ben gene olacağına inanmıyorum. Çünkü yaklaşık 20 yıldır bu hükümet başta. 20 yıldır yapılmayan bir şey, bir gecede olur mu? Olur. Ama ben olacağına hiç inanmıyorum. Bizi pinpon topu gibi bir oraya savunuyorlar, bir buraya savuruyorlar. Bunları yapmasınlar” sözlerini kullandı.

 

 

“Biz seçim yatırımı değiliz”

 

 

Yasa değişmeseydi altı yıl önce emekli olacağını kaydeden 49 yaşında Mehmet Yıldız ise, “Biz seçim yatırımı değiliz. Biz hakkımızı istiyoruz. Pişirip pişirip önümüze ‘çıktı çıkacak’, ‘Finlandiya modeli çıkacak, Almanya modeli çıkacak, eksiltilmiş bir şekilde maaşınızı vereceğiz’ gibi modellere biz kanmak istemiyoruz. Biz hakkımız olanı tamamen elde etmek istiyoruz. Bizi hiç kimse hafife almasın. Biz kolay lokma değiliz. Boş vaatlere karnımız tok. Resmi Gazete’de görmedikten sonra, maaşımı cebime almadıktan sonra hiçbir vaade kanmıyoruz, inanmıyoruz” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT, 3600 ek gösterge ve asgari ücret düzenlemesine ilişkin sorulara, “Kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Maliyetleri ve diğer detayları çalışıp diğer bakanlıklarla ve sendikalarla bir araya gelip görüşeceğiz. Karar aşamasına gelince paylaşırız” yanıtını vermişti. Bu, iktidara yakınlığıyla bilinen medyada da EYT için düğmeye basıldığı şeklinde yorumlandı. Ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yaş şartı sağlanmadan emeklilik hakkının kazanılamayacağını açıkladı. Bunun ardından Bakanlık tarafından da EYT’nin öncelikli gündemde olmadığı yönünde açıklama geldi.

 

 

Bunun üzerine AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ise, konunun asgari ücret ve 3600 ek gösterge çalışmaları tamamlandıktan sonra gündeme alınacağını söyledi. Son olarak AKP hükümetinin Cumhur İttifakı ortağı olan MHP lideri Devlet Bahçeli de “EYT sorunu bizim sorunumuzdur. Kademeli geçiş uygulamasını dikkate alarak EYT sorunu TBMM’de çözülerek gündemden çıkarılmalıdır” sözleriyle çıkış yaptı.

 

 

“Mağdur edilmekle kalmıyoruz, bir de umutlarımızla, hayallerimizle oynanıyor”

 

 

İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Doğan Türker, iktidarın EYT’yi seçim hazırlığı için gündeme getirdiği görüşünde. 2018 ve 2019’da da EYT’nin iktidar tarafından bu amaçla gündeme taşındığını söyleyen Türker, “Biz buna inanmadığımızı ta başından söylemiştik ve son açıklamalarla da bu haklılığımız ortaya çıktı. 15 gündür ‘EYT yasası çıkıyor’ diye tüm basında çıktı. Ama en son Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Bakanlığın ‘Şu anda EYT gündemimizde yok’ söylemleri bir kez daha haklılığımızı ortaya çıkardı. Biz inanmıyoruz, güvenmiyoruz. Her seçim dönemi genelde bu açıklamalar gündeme geliyor. Yine bir seçim arifesine girdik” dedi.

EYT’nin birçok kez gündeme getirilmesine karşın düzenleme yapılmamasına tepki gösteren Türker, “İnsanlar artık kendileriyle dalga geçilmesinden bıktı. Bugün çıkılıyor deniliyor ki ‘hallediyoruz, yapıyoruz’. Yarın çıkıp deniyor ki ‘gündemimizde yok’. Mağdur edilmekle kalmıyoruz. Bir de umutlarımızla, hayallerimizle oynanıyor. En acısı da bu zaten” diye konuştu.