Eylül sonunda turizmde işler duracak! CHP’li Gök: 2022 turizm sezonu için önlemler şimdiden alınmalı!

Eylül sonunda turizmde işler duracak! CHP’li Gök: 2022 turizm sezonu için önlemler şimdiden alınmalı!
5 Eylül 2021 09:53

İngiltere ve Fransa, uluslararası seyahatler için seyahat listesini güncelledi. Türkiye İngiltere’nin kırmızı listesinde kalmaya devam ederken, Fransa ise Türkiye’yi turuncu listeden çıkararak kırmızı listeye ekledi. Turizm sektöründe rezervasyonlar kesilirken sektör temsilcileri, işletmelerin personel çıkarmaya başladığını belirtti.

 

 

CHP Ankara milletvekili Levent Gök, turizm sektörünün sorunlarını Meclis gündemine taşıyarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

 

 

CHP’li Gök önergesinde şunları kaydetti:

 

 

2020 yılında dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının getirdiği sağlık riskleri seyahat kısıtlamalarını beraberinde getirmiş, ülkemizin en önemli istihdam ve gelir kaynaklarından birisi olan turizm doğrudan zarar görmüştür. Salgının ülkemizdeki seyrine göre alınan kapanma ve açılma kararları turizmde dalgalı bir seyir yaratmış, çok sayıda turizm işletmesi kepenk kapatmıştır. 2021 yılına gelindiğinde salgının kontrol altına alınamaması sebebiyle yeniden uygulanan kısıtlamalar turizm sezonunun geç açılmasına yol açmıştır. Turizm sezonunun geç açılmasına rağmen Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2021 yılında 34 milyon turist beklendiğine ilişkin açıklamaları sonrasında turizmcilerimiz sezonun uzayacağı umuduyla işletmelerini açmış ve gerekli yatırımları yapmışlardır. 34 milyon turist hedefine rağmen sezonun kapanmasına sayılı günler kala ülkemize giriş yapmış olan turist sayısı yaklaşık 7 milyon olarak gerçekleşmiştir.

 

 
Türkiye, İngiltere ve Fransa’nın seyahat rehberlerinde salgın açısından riskli sayılan kırmızı listede bulunmakta, Orta ve Batı Avrupa ülkeleriyle çalışan turizmcilerimiz beklentilerinin karşılanmaması sebebiyle zor günler geçirmektedirler. Turizm sezonunun beklenenden çok daha erken kapanacağı öngörülürken sektörde şimdiden işten çıkarmalar başlamış, turizm emekçilerinin geleceği belirsizliğe gömülmüştür. Türkiye’nin özellikle Avrupa ülkelerinin güvenli ülke listelerine girebilmesi için gerekli adımları atması gerekmekte, kış turizminin canlandırılarak kayıpların asgariye indirilmesi beklenmektedir. Pandeminin sona ereceği tarihin öngörülememesi sebebiyle 2022 turizm sezonunda benzeri bir tablo yaşanmaması için hazırlıkların başlatılmaması halinde gelecek yıl turizm sektörünün bütünüyle sarsılacağı düşünülmektedir.

 

 
Bu bilgiler ışığında:

 

 
1. Türkiye’nin 2021 yılında 34 milyon turist hedefine ulaşamamasının sebepleri nelerdir?
2. 2021 yılında ülkemizin 34 milyon turist hedefi bulunmasına rağmen ülkemize bugüne kadar 7 milyon turistin giriş yapması sebebiyle meydana gelen ekonomik kaybı açıklar mısınız?
3. Türkiye’nin İngiltere ve Fransa’nın seyahat rehberlerinde kırmızı listeden hangi tarihte çıkacağı öngörülmektedir?
4. Turizm sezonu başında açılmasına rağmen Ağustos ve Eylül aylarında kapanmış olan turizm işletmelerinin sayısını illerimize göre açıklar mısınız?
5. Turizm sezonunun beklentilerin altında kalması sebebiyle işten çıkartılan ve işyeri kapanması sonucu işsiz kalan emekçilerimizin sayısını illerimize göre açıklar mısınız?
6. Turizm sezonunun düşük geçmesi sebebiyle işsiz kalan emekçilerimize ve kepenk kapatmak zorunda kalan işletmecilerimize destek verilmesi düşünülmekte midir?
7. Yaz turizm sezonunda meydana gelen gelir kayıplarının telafi edilmesi ve istihdam artışının sağlanması amacıyla kış turizminin canlandırılmasına yönelik herhangi bir adım atılacak mıdır?
8. 2022 turizm sezonunda benzer bir tablo yaşanmaması için hangi önlemler alınacaktır?