Eylem Tok ve Timur Cihantimur’un duruşması ertelendi

Eylem Tok ve Timur Cihantimur’un duruşması ertelendi
19 Haziran 2024 06:02

Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur ABD’de hakim karşısına çıktı. Mahkeme Eylem Tok’un davasını 27 Haziran’a, oğlu Timur’un davasını ise 20 Haziran’a ertelendi. Mahkeme Tok ve Cihantimur’un tutukluluk hallerinin de devamına karar verdi. 

 

 

İstanbul’da Kemerburgaz’da 1 Mart gecesi ehliyetsiz araç kullanan 16 yaşındaki Timur Cihantimur, arızalanan ATV motorunu emniyet şeridinde kontrol eden gruba çarptı.

Kazada evli bir çocuk babası olan 29 yaşındaki Oğuz Murat Aci hayatını kaybetti, 4 kişi de yaralandı.

 

 

ABD’YE KAÇIRILDI

 

 

Olayın sorumlusu Timur Cihantimur, aynı gece annesi Eylem Tok tarafından önce Mısır’a, oradan da ABD’ye kaçırıldı.

Olayla ilgili soruşturma başlatan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Eylem Tok hakkında “Suçluyu kayırma” suçundan ve oğlu Timur Cihantimur hakkında “Bir kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına sebebiyet vermek” suçundan yakalama kararı çıkardı.
Daha sonra haklarında kırmızı bülten çıkartılan Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

 

BAKAN TUNÇ: İADE TALEBİMİZ KAPSAMINDA YAKALANDILAR

 

 

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Tok ve Cihantimur’un ABD’de yakalandığını bildirdi.

 

 

HAKİM KARŞISINA ÇIKTILAR

 

 

Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur ABD’de hakim karşısına çıktı.

Hakim Donald Cabell, Boston John Joseph Moakley Adliyesi’nde görülen duruşmada, kaza sonrası oğlu Timur Cihantimur’u ABD’ye kaçıran anne Tok’un duruşmasına 27 Haziran Perşembe günü devam edileceğini söyledi.

Cabell, Türkiye’nin şikayeti üzerine oğluyla birlikte tutuklanan Tok’un, bir sonraki duruşmaya kadar “tutukluluğunun devamına” karar verdi.

 

 

OĞLU’NUN DURUŞMASI 20 HAZİRAN’DA

 

 

Söz konusu kazada, “kasıtsız adam öldürme ve yaralama” suçlamasıyla tutuklu bulunan 17 yaşındaki Cihantimur ise annesinden saatler sonra hakim karşısına çıktı.

Amerika’nın Sesi’nden Mehmet Sümer’in haberine göre; Cihan Timur’un duruşmasında annesi Eylem Tok’tan farklı iki ayrı avukat yer aldı. Cihantimur mahkeme salonuna üzerinde bej renkli mahkum tulumuyla elleri kelepçesiz şekilde getirildi.

Avukatlar Timur Cihantimur’un Connecticut’ta benzer yaştaki hükümlü çocuklarla birlikte kaldığı yurttan şikayetçi olduğunu, kaldığı yerin durumunun kendisi için uygun olmadığını bu sebeple serbest bırakılması ya da daha ivedi bir çözüm bulunmasını istedi.