Etten sonra sütte de kriz kapıda!

Etten sonra sütte de kriz kapıda!
2 Haziran 2024 07:22

Ulusal Süt Konseyi (USK), çiğ süt tavsiye fiyatını 1 Mayıs’tan geçerli olmak üzere yüzde 8,5 zamla sütün litre fiyatını 14,65 lira olarak belirledi. Ancak yapılan zam süt üreticilerini memnun etmeye yetmedi.

 

 

Elazığ Süt Üreticileri Birliği Başkanı Halef Ortaç, “Son bir yılda süte gelen zam üreticiyi tatmin etmekten çok uzak. Tüketicinin en vazgeçilmez besinlerden biri olan süte enflasyonun çok çok altında zam yapılmıştır. Bu kadar önemli bir ürünün üretimi için gerekli destek sağlanmazsa korkarım ki yakın gelecekte et gibi süt krizi de yaşanacaktır’’ dedi.

 

 

‘SÜTÜN PARA ETMESİ LAZIM Kİ HAYVANCILIK GELİŞEBİLSİN’

 

 

Gazete Duvar’dan Serra Taylan’ın haberine göre çiğ süte yapılan zammın üreticiyi memnun etmediğini belirten Ortaç, fiyatların yeniden güncellenmesini talep ettiklerini ifade ederek şunları söyledi: “Sütün para etmesi lazım ki hayvancılık sektörü gelişebilsin. Bizlerin yaptığı maliyet hesaplamaları ile konseyin açıkladığı rakamlar örtüşmüyor. Konsey 14,65 lira gibi bir rakam belirlemiş. Ancak bizim bölgemiz bu manada biraz sıkıntılı. Süt toplamak zor, ulusal firmalar yok. O nedenle bölgemizdeki üreticiler daha büyük zorluklarla mücadele ediyor. Bizler yakın bir zamanda fiyatların tekrar değerlendirilerek güncellenmesini istiyoruz.’’

 

 

‘ŞARTLARDA İYİLEŞTİRME YAPILMAZSA YAKIN BİR ZAMANDA SÜTTE DE DIŞA BAĞIMLI OLACAĞIZ’
Süt üreticilerinin desteklenmesi gerektiğini kaydeden Ortaç, “Bizim gibi bölgelerde süt üreticileri aile olarak bu işi yapıyorlar. Büyük, devasa firmalar yok. Ürettiği sütten istediği kazancı sağlayamayan üretici hayvanını satmak zorunda kalacak. Süt para edecek ki üretici hayvan beslemeye devam etsin. Sütçülük hayvan besiciliği döngüsünün devamını sağlar. Süt fiyatları üreticiyi tatmin etmezse bu hayvancılığa büyük darbe vuracaktır. Üretici damızlık hayvan beslemekten vazgeçecek. Dolayısı ile hayvanını kesime göndermek durumunda kalacak ve et fiyatları da artacaktır. Belki yakın zamanda ette olduğu gibi sütte de dışa bağımlı bir ülke olacağız.”

 

 

‘ARPAYI 7 LİRADAN SATIYORUM AMA YEMİ 550 LİRADAN ALIYORUM’
Besici Mahsuni Kaya da hayvancılık sektöründe ciddi sıkıntılar yaşandığını belirtti. En büyük gider kaleminin hayvan yemi olduğunu söyleyen Kaya, ‘’Besiciler olarak çok zor günler geçiriyoruz. Hayvanlarımızı satarak yem ve saman almaya çalışıyoruz. Sıkıntıların devam etmesi durumunda hayvancılık diye bir sektör kalmayacak. Süt fiyatları bizi kurtarmıyor. Bir kilo sütü bizden 12 liradan alıyorlar. Devlete veremiyoruz. Özel firmalara veriyoruz. Başka verecek yer olmadığı için mecbur kalıyoruz. Bunun yemini, suyunu, ilacını hesaplamıyorlar. Enflasyon rakamları ortadayken süte bir lira zam yapılmış. Bizler çözüm istiyoruz. Ben aynı zamanda arpa da ekiyorum. Mantığını anlayan bana anlatsın. Ben bir kilo arpayı 7 liraya satarken, 50 kiloluk yemin çuvalını 550-600 liradan alıyorum. Danamızı satıyoruz ki yem alalım. Üreticiyi ayakta tutacak destek verilmesini istiyoruz” dedi.