Esnaf KDV oranına çözüm bekliyor!

Esnaf KDV oranına çözüm bekliyor!
19 Mayıs 2024 09:42

Restoran ve lokantalara yönelik KDV uygulaması hayata geçti. Ancak esnaf, ürün alırken ve satarken farklı uygulanan KDV oranlarının kendi ceplerinden çıktığını ifade ediyor.

 
Restoran ve lokanta işletmelerine yönelik olarak yapılan son KDV düzenlemesi esnafı zora soktu. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre; “Yiyecek ve İçecek Sunulan Yerlerde KDV Oran Uygulaması” başlıklı bölümündeki “Yüzde 8″ ibareleri “Yüzde 10″, “Yüzde 18″ ibareleri “Yüzde 20″ şeklinde değiştirildi.

Gazete Duvar’dan Serra Taylan’ın haberine göre konuya ilişkin açıklama yapan Elazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Oda Başkanı Zülfü Tarhan, yaşanan ekonomik kriz ve yüksek enflasyondan en çok etkilenen sektörlerden biri olduklarını söyledi. Tarhan, yapılan KDV düzenlemesi ile esnafın ürün alımındaki KDV oranı ile satışta uygulanan KDV oranındaki farkın esnafın omuzlarına bindiğini belirtti.
Elazığ’daki esnaf da Tarhan’la benzer fikirde. Esnah hali hazırda artan maliyetler nedeniyle zor günler geçirdiklerini, son KDV oranı ile işlerinin daha da zorlaştığını söyledi.

 
‘KDV FARKLARI BİZLERİ ZORA SOKUYOR’

 
Elazığ’da lokanta işleten esnaf Zafer Ergin, son 2-3 yıldır piyasalardaki durgunluk ve pahalılık nedeni ile işi bırakacak noktaya geldiklerini dile getirdi. Esnaf olarak giderlerini karşılayamaz hale geldiklerini ifade eden Ergin, yapılan son KDV düzenlemesinin de yemek sektöründeki işletmeler için ek bir külfet olduğunu söyledi Ergin konuyla ilgili “Yaklaşık 30 yıllık lokanta işletmecisiyim. Son birkaç yıldır artık işleri yürütemez duruma geldik. Her şey pahalı, vatandaşların alım gücü kalmadı. Sadece ete son 40 günde 4 kez zam yapıldı. İster istemez bu satış fiyatlarımıza yansıyor. Yansıtırsak satışlarımız düşüyor, yansıtmazsak bizler zarar ediyoruz. Tüm bunların yanı sıra son yapılan KDV düzenlemesi de bizleri iyice zorlayacak. Aldığımız ürüne uygulanan KDV oranı ile sattığımız ürüne uygulanan KDV oranı arasındaki makas, bizler için büyük sıkıntı.”