Eren Erdem: Halk TV’de çalışan basın emekçisi arkadaşlarımız kararımızın hedefi değil

Eren Erdem: Halk TV’de çalışan basın emekçisi arkadaşlarımız kararımızın hedefi değil
23 Temmuz 2023 15:57

CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem, Halk TV’ye yönelik yaptığı açıklamada, “Kurumsal olarak ilgili programlara katılmak yahut katılmamak tercihimiz” dedi.

 

 

CHP’nin Halk TV ile yaptığı canlı yayın anlaşmasını tek taraflı fesih etmesinin ardından Halk TV’de yayımlanan ‘Görkemli Hatıralar’ programının Antalya Döşemealtı’nda yayınlanmasına izin verilmediği belirtildi. Halk TV kanadından CHP Genel Başkan Yardımcısı Eren Erdem’e yönelik tepkilerin ardından CHP’li Erdem açıklama yaptı.

CHP’nin kurumsal kararlarının kişiselleştirilmemesini talep eden Erdem, partinin “sansür” uygulamadığını vurguladı. Halk TV çalışanlarının kararlarının hedefi olmadığını belirten Erdem’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

 

 

MAKUL DEĞİL: Bu sabahtan itibaren Halk TV’de başlayan yayınlar doğrultusunda açıklama yapmak zorunlu hale gelmiştir. Halk TV ile kurumsal ilişkimiz sonlanmıştır. Cumhuriyet Halk Partisinin kurumsal kararları kişiselleştirilmemelidir. Halk TV’nin kj bölümüne “Eren Erdem sözleşmeyi feshetti” şeklinde ifadeler koyulması makul bir yaklaşım değildir. Kurucu Parti olarak kurumsal kimliğimiz, merkez ve yerel temsilcilerimizi kapsar.

 

 

KATILMAMAK TERCİHİMİZ: Elbette Halk TV, program yapmak maksadıyla “her TV kanalı” kadar Belediyelerimizden yer tahsis talebinde bulunabilir. Bu tahsisleri gerçekleştirmekte bir beis yoktur. Ancak, kurumsal olarak ilgili programlara katılmak yahut katılmamak tercihimiz, medya tutum belgemiz doğrultusunda tümüyle partimizin inisiyatifindedir. Partimizin yayınladığı genelge açıktır. Bu genelgede hiçbir koşulda Halk TV kanalının iddialarının aksine, “SANSÜR uygulama ifadesi” yoktur.

 

 

NE SANSÜR GETİRİRİZ NE YASAKLARIZ: Ajanslar, yayın organları ve benzer kuruluşlar ile reklam anlaşmaları yapmayı tercih etme yahut etmeme hakkımız saklıdır. Elbette ne sansür getiririz, ne yasaklarız. İletişim çerçevemiz budur. Bu bağlamda; almış olduğumuz “tüm reklam ve canlı yayın hizmeti alımı anlaşmalarımızı sonlandırma” kararına oluşan tepkiden kaynaklı olduğunu düşündüğüm, gerçekle bağdaşmaz haberler doğru değildir. Halk TV’de çalışan basın emekçisi arkadaşlarımız kararımızın hedefi değildir. Türkiye’de bu kadar yakıcı gündem varken bu tartışmanın odağı haline gelmeyi uygun bulmuyor, halkımızın ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz.