Erdoğan’ın kararıyla imara açılan ormanlık arazide ağaç kesimi başladı

Erdoğan’ın kararıyla imara açılan ormanlık arazide ağaç kesimi başladı
26 Nisan 2021 08:59

Ordu’nun Fatsa merkezdeki Çerkezler Tepesi olarak bilinen ormanlık arazinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imara açılması sonrası sokağa çıkma yasağını fırsat bilen belediye ekipleri alanda ağaç kesimine başladı.

 

Fotoğraf: Sözcü

 

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre Ordu Fatsa’da Çerkezler Tepesi olarak bilinen yaklaşık 99 dönümlük ormanlık arazi, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla yapılaşmaya açıldı. Vatandaşlar alınan bu karara tepki gösterse de, bir süre sonra tepedeki ağaçlar kesilmek üzere işaretlenmeye başladı. Belediye de bölgenin turizme kazandırılacağını açıklayarak, tepeye mesire alanı,piknik üniteleri, yaya yolları, spor sahaları, paintball alanı,seyir teraı, konaklamak için ahşap evler ve lokanta gibi sosyal donatılar yapılacağını açıkladı.

 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI KENDİLERİNE KALKAN YAPTILAR

 

 

Apartmanlar arasında kalan ormanlık alanda işaretli ağaçları kesmek için cuma günü başlayan 3 günlük sokağa çıkma yasağını fırsat bilen beleidiye görevlileri, Çerkezler Tepesi’ne giderek ağaç kesmeye başladı. Çevrede ki binalarda oturan vatandaşlar yasağa rağmen sokağa çıkarak bu durma tepki gösterseler de, güvenlik güçleri tarafından evlerine gönderildi. Ancak, avukat olması nedeniyle sokağa çıkması serbest olan Fatsa Doğa ve Çevre Derneği üyesi Nura Hilal Gündüz, ekiplerin ağaç katliamını görüntüledi.

 

 

HUKUKİ MÜCADELE BAŞLATTIK

 

 

Avukat Gündüz, alınan kararın iptali için hukuki süreç başlattıklarını belirterek, “Burası Fatsa’nın içinde kalan tek ormanlık alan. Nefes alabildiğimiz tek yer. Biz isterdik ki, belediye buranın içini temizlesin bakımını yapsın ve insanlar burada nefes alabilsin. Ama, bir proje yapılmış. Ve sokağa çıkma yasağını kendilerine kalkan yaparak ağaçları kesmeye başlamışlar. Bütün tepkilerimize ve hukuki girişimlerimize karşı ağaç katliamına başladılar. Fatsa’nın geleceği çalınmaktadır. Belediye şu an burada kaçak bir çalışma yapıyor” diye konuştu.