Erdoğan’dan BAE’ye vergi jesti!

Erdoğan’dan BAE’ye vergi jesti!
31 Ağustos 2023 10:46

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında imzalanan ve Erdoğan tarafından 27 Nisan 2023’de imzalanan ekonomiyle ilgili anlaşma meyvesini verdi… BAE’den ithal edilen birçok üründe gümrük vergisi sıfırlandı. İşte vergi alınmayacak ürünlerin geniş listesi…

 

 

 

Sözcü’de yer alan habere göre Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) menşeli binlerce ürünün ithalatında uygulanan gümrük vergisi oranları yeniden düzenlendi ve bazı ürünlerden ithalat vergisi alınmama kararı alındı.

İthalat rejimi kararında değişiklik yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Kararla (III) ve (IV) sayılı liste kapsamında BAE menşeli ürünlerin ithalatında uygulanacak gümrük vergileri ile ek mali yükümlülükler yeniden belirlendi.

 

 

LİSTEDE YOK YOK: EKMEK, MAKARNA, YUMURTA, YAĞ, REÇEL, DONDURMA, HURMA…

 
Vergi alınmayacak ürünler şöyle:

 

 

* Tavuk yumurtaları

* Tavuk haricinde kalan kümes hayvanlarının yumurtaları

* Kuş ve kümes hayvanlarının kabuksuz yumurtaları

* Sebzeler (pişirilmiş, dondurulmuş)

* Hurma

* Patates unu ve ezmesi

* Malt

* Ekim amacıyla kullanılan tohum

* Soya yağı

* Palm yağı

* Hindistan cevizi

* Diğer bitkisel ve mikrobiyal katı yağlar ve sıvı yağlar

* Hayvansal, bitkisel katı ve sıvı yağlar

* Makarnalar

* Çikolata ve kakao içeren gıda müstahzarları

* Gevrek ekmek

* Tatlı bisküviler

* Reçeller

* Dondurma ve yenilen diğer buzlar

 

 

EKONOMİK ORTAKLIK ANLAŞMASI İMZALANMIŞTI

 
BAE’nin başkenti Abu Dabi’de 3 Mart 2023’te imzalanan ‘Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Arap Emirlikleri Arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’ ve anlaşmada değişiklik yapılmasına dair notaların onaylanması hakkındaki karar, Resmi Gazete’nin 27 Nisan 2023 tarihli birinci mükerrer sayısında yer almıştı.

 

Kararda, anlaşma hükümlerine uygun olarak tarafların arasındaki ticaret ve yatırımın serbestleştirilmesi ve kolaylaştırılmasının amaçlandığı belirtilmişti.

Anlaşmaya göre tarafların, anlaşmada belirlenen standartlar, teknik düzenlemeler ve uygunluk değerlendirme prosedürleri alanındaki iş birliğini güçlendireceği aktarılmıştı.

Ayrıca tarafların, ticareti kolaylaştırmak ve taraflar arasındaki ticaretin önündeki gereksiz engellerden kaçınmak amacıyla standardizasyon, uygunluk değerlendirmesi, akreditasyon ve metrolojiden sorumlu ilgili kuruluşlar arasındaki iş birliğini teşvik edeceği vurgulanmıştı.

Öte yandan, anlaşmayla Türkiye ve BAE temsilcilerinden oluşan bir ortak komite de kurulmuştu.