Erdoğan, TBMM Başkanlığı’nı Binali Yıldırım’a neden vermedi?

Erdoğan, TBMM Başkanlığı’nı Binali Yıldırım’a neden vermedi?
1 Mayıs 2022 11:08

Gazeteci Sedat Bozkurt, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en güvendiği isimlerden birinin Meclis Başkanı Mustafa Şentop olduğunu söyledi. TBMM Başkanlığı’nı sağ kolu olarak gördüğü Binali Yıldırım’a bile bu nedenle vermediğini ileri sürdü. ‘Ankara kulislerini iyi koklamasıyla’ tanınan gazeteci Sedat Bozkurt, Kısa Dalga’da yayımlanan yazısında son gelişmeleri değerlendirdi; Gezi Parkı davası üzerinden iktidar içindeki güç dengelerini kaleme aldı.

 

 

AKP’nin yargıyı tamamen kendi politik anlayışına uygun olarak yapılandırdığını belirten Bozkurt, “Örneğin Hak Yol’cular olarak yargı içinde kadrolaştığı söylenen yapının önünü açan kişinin Mustafa Şentop olduğu söyleniyor. Yargı operasyonlarında Şentop Erdoğan’ın en güvendiği isim” dedi.

Ardından şunları kaydetti:

“TBMM Başkanlığını sağ kolu olarak görülen Binali Yıldırım’a bile bu güven nedeniyle vermedi. Yargıtay’da iktidarın etkisi dışındaki üye sayısının en çok 80/100 olduğu söyleniyor. Yargıtay’ın üye sayısı 370.

 

 

‘ANAYASA MAHKEMESİ’NDE DURUM HAYLİ KARIŞIK’

 

 

Son olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun Man adası açıklamaları nedeniyle aldığı tazminat kararlarının bozulmasıyla gözler Yargıtay’a çevrilmişti. Kararların ardından hemen ilgili dairelerde gerekli değişiklikler yapıldı ve Kılıçdaroğlu’nun bir başka dosyasında karar onandı. İktidarın elinde üyelere ilişkin çok net bilgilerin bulunduğu da anlaşılıyor. Anayasa Mahkemesi’nde ise durum hayli karışık. Erdoğan’ın atadıkları diye bir kategori yapamıyorsunuz. Çünkü bu atamaya çok zıt kararların altında onların imzası olabiliyor.

HDP’nin kapatılma davasında da buna tanıklık yapma ihtimalimiz yüksek. Atama bir kriter olsaydı Devlet Bahçeli grup toplantılarında sürekli olarak Anayasa Mahkemesi’nin kapatılmasını ister miydi? Bunu göreceğiz.”