Erdoğan, Semra Özal'a telefonda ne dedi?

Erdoğan, Semra Özal'a telefonda ne dedi?
6 Kasım 2012 09:55

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ‘ın otopsisi üzerinde inceleme devam ederken, 1988 yılında Özal’a suikast girişimi de yeniden gündeme geldi.

Konuyla ilgili Başbakan Erdoğan’ın Semra Özal ‘ı aradığı ortaya çıktı. Bu bilgiyi, Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal NTV yayınında verdi.
 
Ahmet Özal, Başbakan Erdoğan’ın ‘suikast girişiminin incelenmesi gerektiğini’ söylediğini aktardı: “Sayın Başbakan, bir iki gün önce annemle telefonda konuşmuş. Kendisi de şaşkınlığını ifade etmiş. Bu suikastın muhakkak incelenmesi gerektiğini ifade etmiş. Sayın Başbakan’ın aramasını, gösterdiği hassasiyete teşekkür ederiz…”
 
NTV’de yayınlanan ‘Bana Söz Ver’ programına konuk olan Ahmet Özal, babası 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ‘a suikast girişimi ile ilgili Başbakan Erdoğan’ın annesi Semra Özal’ı aradığını söyledi:
 
“Şöyle söyleyeyim, onun da incelenmesi gerektine kendisinin inandığını zannediyorum. Tabii Sayın Başbakan savcılara talimat veremeyeceğine göre, savcıların harekete geçmesi lazım…”
 
Ahmet Özal, Başbakan ile Semra Özal arasındaki görüşmenin çok ayrıntılı olmadığını, Başbakan’ın suikast girişiminin aydınlatılması için manevi desteğinin önemli olduğunu ifade etti.
 
“BALYOZ VE ERGENEKON VIZ KALIR”
 
Ahmet Özal, o dönem Turgut Özal ‘ın kendisine yönelik suikast girişiminin üzerine gidilmesini istemediğini de söyledi.
 
“Türkiye çok karışır. Kendisi bunun açıklanmasını istemedi. Bu dosyanın açılması halinde 1993-1995 arası incelenmeye başlanırsa, bugün çok yaygara çıkarttığımız ‘Balyoz’ davası, ‘Ergenekon’ davası sivrisinek gibi vız kalır…”
 
“BEKLEMEDİM, KİMSE CİDDİYE ALMADI”
 
Özal, babasının ölümünün ardından otopsi yapılmamasını da eleştirdi:
 
“Bu durumlarda aileye bile sorulmaz. Bu cumhurbaşkanı ve 70 milyonu ilgilendirir. Milletvekili oldum, önergeler verdim ama hiçbir başbakan veya parti başkanı bunu ciddiye almadı. Mesela çok enteresandır. Vatandaş ‘neden 18-19 sene bekledin’ diyor. Ya ben beklemedim, kimse ciddiye almadı…”
 
ERDOĞAN NEDEN BU SÖZÜ ÖZELLİKLE SÖYLEDİ?
 
Başbakan Erdoğan’ın, Semra Özal’la konuşurken özellikle “Suikast”e dikkat çekmesi, Özal’ın öldürüldüğüne inandığının bir işareti olarak görülüyor.
 
ÖZAL’A SUİKAST NASIL YAPILDI?
 
Anavatan Partisi kongresi yapılırken Turgut Özal’a tabancayla ateş ederek elinden vuran Kartal Demirağ olay sırasında etkisiz hâle  getirildi. Olaydan sonra yapılan incelemelerde Kartal Demirağ’ın hiçbir terör örgütüyle bağlantısı olmadığı iddia edilse de aradan 23 yıl  geçmesine ve Turgut Özal vefat etmesine rağmen olayın üzerindeki sis perdesi halen tam olarak kaldırılmış değil.
 
Bu olaydan sonra Turgut  Özal’ın kürsüde “Allah’ın verdiği canı yalnız Allah alır” diye haykırması Turgut Özal’ı kendisinden sonraki birçok siyasi tarafından  örnek alınan cesur bir siyasetçi imajını getirdi..