Erdoğan MKYK toplantısında ‘CHP’li belediyelerin kazanılması’ talimatını verdi

Erdoğan MKYK toplantısında ‘CHP’li belediyelerin kazanılması’ talimatını verdi
29 Ağustos 2023 08:29

Yerel seçimlere altı ay kala siyasi partilerdeki yerel seçim hazırlıkları hızlandı. AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK), Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda, AKP’nin 4. Olağan Kongresi’nin 7 Ekim’de yapılması planlanırken, Erdoğan, “CHP’li belediyelerin kazanılması” talimatı verdi.

 

 

 

Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre 7 Ekim’deki olağanüstü kongrenin ardından yerel seçimler için takvim de başlayacak. Partinin ön çalışmasına göre belediye başkanlıkları için aday olmak isteyenlerin başvuruları kasım ayı itibarıyla alınmaya başlanacak. Ocak ve şubat ayı başında da parti yönetiminin kesin aday listelerini açıklayacağı belirtiliyor. Ancak AKP’nin “sahada elini güçlendirmek için aday listelerinin açıklanmasını şubat ayına bırakmayacağı ve adaylardan bir an önce sahada çalışmalarına başlamasını isteyeceği” de dillendiriliyor.
AKP MKYK’de de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kurmaylarına, “CHP yönetimindeki belediye başkanlıklarının AKP yönetimine geçmesi için gerekli hazırlıkların başlatılması için gerekli talimatları verdiği belirtiliyor.”

7 Ekim’deki kongre sonrasında da Erdoğan’ın “AKP’nin çekirdek yönetim kadrosu MYK’de, aynı milletvekillerinde olduğu gibi kapsamlı bir değişiklik yapacağı” dile getiriliyor.