Erdoğan, kurmaylarına sordu: Normalleşmeye devam mı, tamam mı?

Erdoğan, kurmaylarına sordu: Normalleşmeye devam mı, tamam mı?
30 Haziran 2024 08:22

Normalleşme süreci AKP MYK’da gündeme geldi. Kulislere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına “Bu görüşmeleri keselim mi devam mı edelim?” diye sordu.

 

Fotoğraf: CHP Fotoğraf Servisi

 

31 Mart yerel seçimlerinden sonra siyasette başlayan normalleşme adımları devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Özgür Özel’in görüşmesinden sonra Cumhurbaşkanlığı kabinesi ve CHP’nin gölge kabinesinin üyeleri de görüşmüştü.

 

Türkiye’den Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre AKP son MYK toplantısında, CHP ile diyaloğun devam edip etmemesi konusunda bir değerlendirme yapıldı. Toplantıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kurmaylarına “Ne diyorsunuz? Bu görüşmeleri keselim mi devam mı edelim?” diye sordu.

 

 

Vatandaş destek veriyor
Büyük çoğunluk muhalefetle diyaloğun devam etmesinde yarar olduğunu dile getirdi. Bazı MYK üyeleri ise Özgür Özel ve diğer CHP kurmaylarının bu görüşmeleri, günlerce tartışma konusu yapmalarının, ‘Hükûmete ayar’ verme algısı oluşturduğuna dikkat çekti. Ancak AKP’deki genel eğilim muhalefetle iletişimin kesilmemesi yönünde oldu.

MYK’da kamuoyu yoklamalarında da ortaya çıkan diyalog zemininin toplumdan da destek gördüğü ve vatandaşın gerilim siyaseti istemediği tespitinin yapıldığı anlatıldı. Seçim zamanları karşılıklı sert açıklamaların ve eleştirilerin olabileceğini, ama şu anda böyle bir ortamın olmadığına dikkat çekildi.