Erdoğan, 3 isim karşısında da kaybediyor!

Erdoğan, 3 isim karşısında da kaybediyor!
11 Ağustos 2022 12:50

Yöneylem’in 27 ilde 2400 kişi ile yaptığı Temmuz 2022 araştırması yayınlandı. Yüzde 95 güven aralığındaki çalışmada önemli sonuçlara yer verildi.

 

 

Çalışmaya göre Millet İttifakı, kararsızlar dağıtılmadan önce yüzde 35.4 oranında oy alırken Cumhur İttifakı yüzde 28.4 seviyesinde kaldı. Ankette ayrıca Cumhurbaşkanlığı seçiminde de seçmenin tercihinin muhalefet adayı olduğu görüldü.

Yöneylem tarafından 27 ilde 2400 katılımcı ile 28 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri yapılan araştırmanın sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.

tablo1

MHP BARAJ ALTI KALDI

 
Kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtıldıktan sonra ise genel görünüm şu şekilde:

AKP: 29.6

CHP: 29.4

İYİ Parti: 14.9

HDP: 9.1

MHP: 6

Zafer Partisi: 2.5

Yeniden Refah Partisi: 2.3

DEVA Partisi: 2.2

Kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtıldıktan sonra Cumhur İttifakı ortaklarından MHP’nin yüzde 7 olarak belirlenen yeni seçim barajının altında kaldığı görüldü.

tablo2

 

 

TÜRKİYE’NİN İYİ YÖNETİLMEDİĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

 
Yöneylem’in Temmuz araştırmasında katılımcılara yönelttiği “Türkiye nasıl yönetilmektedir?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 63.7’si “kötü yönetilmektedir” yanıtını verirken yalnızca 23.1’i “iyi yönetilmektedir” yanıtını verdi.

 

 

SEÇMEN PARLAMENTER SİSTEMDEN YANA

 
Araştırmada katılımcılara “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi mi, Parlamenter Sistem mi?” diye sorulduğunda ise Parlamenter Sistem diyenlerin oranı yüzde 66.4 seviyesinde seyretti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi diyenlerin oranı ise yalnızca yüzde 28.5 oldu.

tablo3

 

 

ERDOĞAN’IN OYLARI ERİYOR

 
Önümüzdeki seçimlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aday olması halinde oy verir misiniz? sorusuna katılımcıların yalnızca yüzde 30.7’si “kesinlikle oy veririm” yanıtını verirken, “asla oy vermem” diyenlerin oranı ise yüzde 58.4 oldu.

tablo4

 

 

MUHALEF ADAYI AÇIK ARA ÖNDE

 
Yine çalışmada katılımcılara sorulan sorular arasında yer alan “Erdoğan mı, muhalefet adayı?” sorusuna muhalefet adayı diyenlerin oranı yüzde 54.3 iken Erdoğan diyenlerin oranı yalnızca 33.1 oldu.

tablo5

3 ADAYA DA KAYBEDİYOR

 
“Cumhurbaşkanlığı seçimi 2.tura kalsa oyunuzu kime verirdiniz?” sorusuna karşılık Erdoğan’ın olası tüm adaylar karşısında kaybettiği gözlemlenmiştir.

Erdoğan ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kalması halinde Erdoğan diyenlerin oranı 38.3 olurken Kemal Kılıçdaroğlu diyenlerin oranı ise yüzde 47.8 seviyesinde seyretti.

Erdoğan, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu karşısında yüzde 37.1 oranında oy alırken İmamoğlu 50.9 seviyesinde seyretti.

Son olarak ABB Başkanı Mansur Yavaş karşısında ise Erdoğan yüzde 31.2 oy alırken Mansur Yavaş’ın yüzde 61.5 oranında oy aldığı görüldü.

 

 

MUHALEFETE GÜVEN ARTTI

 
Ekonomiyi iktidarın mı yoksa muhalefetin mi daha iyi yöneteceği yönündeki soruya katılımcılar yüzde 46.3 yanıtını verirken iktidar diyenlerin oranı yüzde 35 oldu.

Hiçbiri yanıtını verenlerin oranı ise 10.2 seviyesinde seyretti.

Yaşam tarzına saygı noktasında ise iktidar yüzde 34.1 seviyesindeyken muhalefet yüzde 53.1 oranında seçmenden karşılık buldu.