"Er ya da geç başaracağız"

"Er ya da geç başaracağız"
19 Haziran 2012 16:58

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hakkari’deki terör saldırısına ilişkin, “Hiçbir zaman da terörü kimse bizimle pazarlık konusu etmesin. Biz, terörü hiçbir zaman pazarlık konusu olarak telakki etmedik, bundan sonra da pazarlık konusu olarak düşünmeyiz. Yapılacak olan tek şey vardır; teröristlerin silahlarını bırakmalarıdır” dedi. Erdoğan, Şanlıurfa Cezaevi’ndeki yangına ilişkin, “Bu da yine terörle bağlantılıdır. Bunu da size söyleyeyim” diye konuştu.

Meksika’da G20 zirvesine katılan Başbakan Erdoğan, gazetecilerin son gelişmelere dair sorularını yanıtladı.

 

“TERÖRÜ KİMSE PAZARLIK KONUSU ETMESİN”

 

Başbakan Erdoğan, “Terörü kimse bizimle pazarlık konusu etmesin. Biz terörü hiçbir zaman pazarlık konusu olarak da telakki etmedik. Bundan sonra da pazarlık konusu olarak düşünmeyiz. Yapılacak olan tek şey vardır, teröristlerin silahlarını bırakmalarıdır.

Bundan sonra farklı ülkelere mi giderler… Bu konuda, bunlar denenmiş, söylenmiş şeylerdir. Buyursunlar gitsinler ama ülkemizde hiçbir zaman operasyonel bir sürekliliğe, yol haritasına biz müsaade etmeyiz. Malum siyasi partinin genel başkanı PKK’ya çağrı yapıyor, ‘silahı bıraksınlar, güvenlik güçleri operasyonları durdursun’.

 

Bunları biz zaten ne zamandan beri söylüyoruz. Teröristler silahı bıraktığı zaman zaten güvenlik güçleri de operasyona meraklı değil. güvenlik güçleri ancak bu tip sıkıntılar yaşandığında operasyon yapar. Bundan sonraki süreçte de halkın huzurunu tehdit eden ne olursa olsun güvenlik güçleri bu operasyonları yapar. Siyasi partinin genel başkanı ve eşbaşkanına ‘Günaydın’ demek bize kalıyor. Burada samimiyseler, dürüstseler, iradelerinin terör örgütüne tesir etme imkanı varsa bu konuda adımlarını atarlar ama bunu pazarlık konusu asla yapmazlar. Ana muhalefet ve iktidar partisinin bu konuda neler yapabiliriz noktasında bir gayreti vardır. İlla 4 partinin katılması diye bir gayrete ihtiyaç yok. Ana muhalefet, iktidar partisi ile dayanışma içinde çalışmaları başlatır. Bugüne kadar atılmamış adımlar varsa bunları belirleriz” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa Cezaevi’ndeki yangına ilişkin, “Bu da yine terörle bağlantılıdır. Bunu da size söyleyeyim” dedi.