‘En az 301’i elde etmek önemli’

‘En az 301’i elde etmek önemli’
12 Mayıs 2023 07:22

İYİ Parti İstanbul milletvekili adayı Ece Güner, cumhurbaşkanlığı seçimi için “İlk turda kazanmak hayati önemde” dedi ve TBMM’yi işaret etti: “En az 301’i elde etmek önemli. Sayın Kılıçdaroğlu kazandı ama Meclis’te çoğunluğu olmazsa engeller çıkabilir.”

 

 

İYİ Parti İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı hukukçu Ece Güner Cumhuriyet’ten İklim Öngel’in sorularını yanıtladı.

 

 

‘MECLİS’TE EN AZ 301 ŞART’

 
Cumhurbaşkanlığı seçimine çok odaklandık, Meclis biraz ihmal mi ediliyor. Ne öngörüyorsunuz, Millet İttifakı ne kadar milletvekili çıkarır?

 
Çok ihmal edilen bir konu. Hep cumhurbaşkanlığını konuştuk. Meclis seçiminde en az 301’i elde etmek çok önemli. Mevcut anayasa tek kişi sistemi ama yine de cumhurbaşkanlığı kararnameleri kanunların açık hükümlerine aykırı olamıyor. Sayın Kılıçdaroğlu kazandı, ama Meclis’te çoğunluğu olmazsa birçok adımı bloke edilebilir. Engeller çıkabilir. Yani 301’i elde etmek cumhurbaşkanlığını kazanmak kadar önemli.

 

 

‘OYLAR BÖLÜNMEMELİ’

 

 
Seçimin ikinci tura kalması durumunda risk artıyor mu?

 
Kesinlikle artıyor. Birinci turda bitmeli. İki hafta siyasette uzun bir süre. Geçmişte böyle dönemler yaşadık. Oyları bölmemek lazım. Sayın Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığını birinci turda kazanmalı, Meclis’te de mutlaka en az 301’i elde etmeliyiz ki Türkiye net bir rota ile, net bir hükümet programı ile yola devam etsin. Şu an kaybedecek bir günümüz bile yok. Oyu her ikisinde de bölmemek lazım. Her seçmen tercihine sonsuz saygım var ama herkes tercihinin matematiksel sonuçlarını bilerek oy vermeli.